WAT İş Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba arkadaşlar. Sizler için kısaca Work and Travel (WAT) iş seçiminde nelere dikkat etmeliyim sorusuna cevap vereceğim. İş seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda siz de yorumlarınızı ekleyebilirsiniz. Öncelikle şunu söylemeliyim Work and Travel ABD turizm sektörüne yöneliktir ve bu sektöre dayalı işler çıkar karşınıza ve genellikle otel, restorant ve eğlence parkı işleridir.

Work and Travel İş Seçiminde Dikkat Edilecekler

wat iş seçiminde dikkat edilecekler

wat iş seçiminde nelere dikkat etmeliyim

İş seçiminde en önemli faktör tabi ki sizin dil seviyenizdir; ne kadar iyi seviyede dile sahipseniz o kadar iyi işlerde çalışmanız mümkün olur. Genellikle şöyle bir algı var. Herkes sosyal olabileceğim işte çalışmak istiyorum diyor fakat mantıken sizin sosyal olabilecek kadar İngilizceniz yoksa o tarz işlerde çalısmanız da imkansız gibi bir şey; işverenler buna izin vermez zaten. Siz iş dışında sosyal olmaya çalısmalısınız eğer diliniz çok iyi değilse. Herkesin bilgiği gibi Amerika’da tip (bahşiş) çok yaygındır ve insanlar mutlaka tip bırakır az da olsa. O yüzden mutlaka tip alabileceğiniz işleri seçmeye gayret edin, normal kazancınızdan 1000$ daha extradan kazanabilirsiniz. Bu gerçekten önemli oraya gidince anlayacaksınız. İngilizce seviyeniz upper ve üstü ise size restorant işlerinde ve kasiyer tarzı işlerde çalışmanızı önerebilirim hem sosyal bir iş hem de sıkılmadan çalısabileceğiniz bir alan.

Work and Travel iş Seçiminde dikkat edilecek önemli konulardan biri de işveren. İşvereniniz gerçekten önemli hatta işin çeşidinden, zorluğundan bile önemli. Amerika’daki işiniz çok rahat olabilir ama patron çekilmez biri ise sizin işiniz de, çalışma şartlarınız da çekilmez hale gelecektir. O yüzden işi gördüğünüzde o işin patronu hakkında bilgi edinmeye çalışın daha önceden orada çalışanları bulup sorabilirsiniz.

WAT İş Çeşitleri

Biraz da Work and Travel iş türlerine ve iş alanlarına değineceğim. Özellikle lifeguard olmak isteyen arkdaşlar, çünkü work and travel iş çeşitleri arasında cankurtaranlık işlerini seçmek isteyen çok aday var. Şunu bilerek gidin, orada kimse boğulmuyor o yüzden vaktinizi genellikle oturarak ve havuz temizleyerek geçirebilirsin. Yapacak bir işiniz olmadığından işveren size extra iş veriyor ve sıcak faktörünü de unutmayın. Sosisçi arabaları ve ufak çadır restorant işlerinden uzak durun iyi para kazanamama ihtimaliniz yüksek ve iyi ortam olmayacaktır sizin için. Eğer 2. iş bulmak istiyorsanız ve diliniz de iyi değil ise housekeeper iyi bir tercih. Çünkü hem basit hem de saatleri belli olan bir iş saat en geç 2’de işiniz biter ve 2. iş bulabilirsiniz.

En son şunu ekleyeyim eğer diliniz çok iyi değil ise işverenin iyi dile sahip birini istediği işlere girmeye çalışmayın, belki şansınız iyi gidip iş fuarında işi alabilirsiniz ama şunu unutmayın oraya gidince işveren ile sıkıntı yaşamanız muhtemel; en iyi ihtimalle sizi o aldığınız pozisyondan daha düşük bir pozisyonda çalıstıracaktır; kötü ihtimal ise işten kovulursunuz. Şimdilik aklıma gelenler bunlar umarım işinize yarar. Başka konularda sorularınız varsa onlara da elimden geldiğince yardımcı olmaya çalısırım.

Fatih Düzenli

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *