Work and Travel Hayalleri Kabus Oldu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba arkadaşlar, 2016 sezonunda Work and Travel yaptım. Siz WAT yapmak isteyenlere destek olması için düşüncelerimi paylaşacağım. WAT yapma kararı almaktaki amacım, dilimi geliştirmek, para kazanıp deliler gibi gezmek, yeni kültürler tanımaktı. Travel’a kadar Work and Travel pek de iyi geçmedi aslında, Work and Travel hayalleri kabus oldu.

Şirket Seçimi En Önemlisi

Ardından bir Work and Travel şirketiyle anlaştım ve işlemler başladı. ŞİRKET SEÇİMİ EN ÖNEMLİSİ! Size zor durumlarınızda destek olabilmeli, aldıkları paranın karşılığını vermeleri, sizi kandırmamaları gerekir. Fakat neredeyse çoğu WAT şirketleri görevlerini yerine getirmiyor. Yani al birini vur ötekini tam anlamıyla bu. Fakat eğer cesaretinizle yola çıkarsanız tüm problemleri tek başınıza da aşabilirsiniz. Şirketin bizi en üzdüğü nokta gittiğimiz yerde inanılmaz Türk olmasıydı.

Konaklamadadan Emin Olun

Konaklama ücretlerini Türkiye’de ödedik. Kimlerle nerede kalacağımız her şey belliydi. Fakat gittiğimizde ev yoktu. Geçici konaklamalar sağlandı ama rezalet bi durumdu yaşadığımız çünkü cepten inanılmaz para gidiyor. Sonrasında evimize geçtik fakat bütün ev arkadaşlarım Türk’tü. Bu açıdan hiçbir getirisi olmadı.

Haftada 32 Saatten Az Çalıştık

Work and Travel Şirketinin ayarladığı iş başlı başına felaket çıktı. Haftada 32 saatin altında çalıştaramazlar normal şartlarda. Gayette 32 saatin altında çalıştırdılar. Neyse ki ikinci işi bulduk ve ondan sonra biraz kendimize geldik. Yani WAT programının Work kısmı ben ve yakın arkadaşlarım için son derece kötüydü. Fakat onun dışında Travel çok güzeldi.

Travel, Work Kısmını Unutturdu

Yani tam anlamıyla 90 gün çile çekip 21 gün gezdim. Çok zorluklar yaşadım ama Travel o kadar güzel ve verimli geçti ki Work kısmında yaşadıklarımı hatırlamadım oradayken.

İngilizcem hiç gelişmedi. Çok iyi seviyede değildi gitmeden önce. Ama tamamen türklerin olmasından da kaynaklı dil konusunda sadece duvarlarımı yıktım. Korkularımı yendim. İyi olmayan kelime haznemi sonuna kadar kullandım vs. Kazanımlar illaki var ama ben Work and Travel yapmak yerine keşke Yurtdışında Dil Okulu’na gitseydim diyorum. Çünkü hem dil okuluna gidip hem de çalışabiliyorsunuz. Öylesi daha verimli geçerdi diye düşünüyorum.

Herkesin hayallerini gerçekleştirmesini dilerim…

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *