Sıra Dışı Bir WAT Macerası

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Benim work and travel maceram yerdeki çamura batmış broşür kağıdını alarak başladı. Aynen filmlerdeki gibi gittim, sonra tekrar geri döndüm yere baktım hani gözünüz bir şeye ilişir ya.. öyle ve hatta gittim eve bildiğin kağıdı yıkadım, evet yıkadım ve okudum ve sonra beklemeye başladım ne yapabilirim diye derken biliyorsunz ki şirkete ödenen belli bir miktar var work and travel programında.

Sıra dışı bir WAT macerası

Sıra dışı bir WAT macerası

Her şey tamam gibiydi Work and Travel şirketini bulduk konuştuk (erken kayıt en iyisi gerçekten büyük kar ediyorsunuz) ve prosesler başladı. Ödemeler, iş seçimleri, görüşmeler elemeler ve vize; win ! Her şey iyiydi harikaydı ama Amerika’ya gitmeme 13 gün kala anıden rahatsızlandım ve hastaneye kaldırıldım 11 gün kaldım ve anyway uçak bileti tarihine iki gün kala hastaneden çıktım ve hazırlıklardan sonra time is to flight !

Ben Washington DC bölgesinde Virginia’da lifeguard (cankurtaranlık) işini seçtim elemeler bitmedi orada da eğitim gördük ve seçmeler yapıldı onu da kazandım ve artık sertifikalı cankurtarandım! Yapabileceğim en güzel işti (bence) ve rahat ( the only  job to hanging out while working).

Gelelim tavsiyelere (eğer işe yararsa tabi) ama genelde üzgünüm ki cankurtaranlıkta biraz para az diğerlerine göre overtime’lar da oluyor ama eğer daha fazla kazanmak isterseniz 2 iş verebileceğim en önemli Work and Travel tavsiyesi. Erken gidin Amerika’da hep sezonluk işci alımı yapılıyor ne kadar erken gitseniz o kadar iyi; daha iyi işler ve evler bulmanız kolay olur.

Prizler için dönüştürücü alın Türkiye’den bir arkadaşım 1 tl’ye aldığını söylemişti ama ben 12 dolara almıştım. Ben diğerleri gibi peynir, salça alın demıeyeceğim (isteyen alabilir) çünkü konserve yiyordum.

En büyük tavsiyem MC Donalds aplikasyonunu indirin, telefonuza çok büyük fırsat big deal, mesela 1 dolarlık burger aldığında telefon aplikasyonda 6 parça nugget ve smootie büyük boy ya da büyük kahveler ücretsiz alabilirsiniz ya da hatta bir alana bir bedava gibi şeyler de var. Çoğu zaman neredeyse para harcamadım Mc Donalds’ta yerken ve en güzel tarafı içecek ücretsiz, kendiniz dolduruyorsunuz eğer bardağınızı atmadıysanız her seferinde istediğiniz kadar free içersiniz, ben yapmadım arkadaşlarım çok yapıyordu hatta Amerikalılar da; biri bir şaka yapmıştı eğer bu Türkiye’de olsaydı millet içecek makinalarını sırtlanırdı diye ahahahahhaahhah

Travel içinse ; tur siteleri var oralardan tura katılabilirsiniz, ne kadar kişi olursanız o kadar iyi mesela 2 kişi parası ödenir 2’si free Türkiye’deki gibi değil kişi başı sadece oda parası ödeniyor. Yalnız turda çok hızlı geziliyor ama kaldığınız hoteller harika; veya ehliyeniz varsa ucuza araba kiralayıp gezebilirsiniz. Ben doğuyu gezdim : Newyork –>Phıledalpıa–>Washıngtan–>Nıagara falls –>Boston

Bu arada sakın Emergency Acil bölümü prosodürlerini ve sigortanızın kapsamını çok iyi öğrenin.

Genel olarak demek istediğim asla ama asla pes etmeyin ne kadar engel olsa da ya da gözüksede.

I dıd touch ma dream !

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *