Korkmayın Sadece Hayal Edin ve Gerçekleştirin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Önce arkadaşların gidiyor Amerika’ya, sonra içine bir kurt düşüyor. Acaba ben de mi gitsem? Sonra arkadaşlarla konuşuluyor, work and travel şirketleriyle görüşülüyor ve gitmeye karar veriliyor. Tek başıma yapabilir miyim? Tabi ki de yapabilirim. Tek başıma gitmeye kararlıydım, çünkü Türkçe’m yerine İngilizcemi geliştirmek istiyordum. Hazırlıklar, telaş ve heyecan korkuyu bastırırken bi bakmışım ki Amerika’dayım. Ve hayaller gerçek olmaya başladı bile.

Amerika’ya Hoşgeldiniz

Korkmayın Sadece Hayal Edin ve Gerçekleştirin

Korkmayın Sadece Hayal Edin ve Gerçekleştirin

İlk şokum konuşulan ingilizceden hiçbir şey anlamamam oldu. Daha sonra Jamaikalı ev arkadaşlarımın konuşmasını çözmekle devam etti ve en son yemek kültürü şokunu yaşadım. Emin olun her şeye alışıyorsunuz ama gözünü seveyim Türk yemeklerinin demekten de kendinizi alamıyorsunuz. Esas şoku Türkiye’ye gelince yaşayacağımın farkında değilmişim o zamanlar; “nereye geldim ben ya geri gönderin beni” gibi gibi.

Ve kurallar ülkesine hoşgeldiniz! Kültürel Değişim Programı’nın tanımını oraya gidince anlıyorsunuz. Amaç ne para kazanmak ne de İngilizce geliştirmek; bunlar sadece Work and Travel programının getirdiği avantajlar, ki bunlarda da başarılı olmak size kalmış. Amacım para biriktirmek olmadı programı evde oturarak ve uyuyarak geçirmektense dolu dolu yaşamayı tercih ettim. Edindiğim arkadaşlar sayesinde housekeeping yapmak da hiç zor olmadı. Temizlik yapmaktan çok gülmekten yoruldum. Çalışma hayatımda en az sosyal hayatım kadar güzel geçti. Hayallerimin çoğunu gerçekleştirdim ve üstüne daha yapılacaklar listemi bi sürüsünü ekledim. Taiwan’a arkadaşlarımın düğününe gitmem lazım, Kosova’ya gidip arkadaşlarımın ailelerini ziyaret etmem lazım, Rusya’ya gidip bunun aynısından Rusya’da da var denilen yerleri görmem lazım gibi gibi.

Bu deneyimi anlat anlat bitmez, yaşayıp görmeniz lazım diyerek bir kilişeyle bitirmek istiyorum korkmayın sadece hayal edin ve gerçekleştirin.

Tutku Çavdar

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *