İşinizi Çok Dikkatli Seçin, Kendinizi Sağlama Alın

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Arkadaşlar merhaba. Bu yaz work and travel ile Amerika’ya giden birisi olarak bir kaç bir şey söylemek istiyorum.
Lütfen ama lütfen eğer ailenizi ve kendinizi düşünüyorsanız hele ki programa katılmak için paranızı zar zor denkleştridiyseniz çok çok iyi bir iş seçmediyseniz bu programa katılmayın. İçinizi karartmak istemiyorum ama yaşadıklarınız hiç de hayal ettiğiniz gibi olmuyor. Özellikle benim gittiğim şirket ile (şirket adı vermek yasak olduğu için düzeltildi) sakın ha gitmeyin. Beni ve arkadaşımı şirketlerine kayıt edebilmek için çok güzel bir iş gösterip bizi kandırdılar.

İşinizi Çok Dikkatli Seçin, Kendinizi Sağlama Alın

İşinizi Çok Dikkatli Seçin, Kendinizi Sağlama Alın

Şirkete kayıt olduktan 1 ya da 2 hafta sonra bizi arayıp o işin Amerikan iç işleri tarafından iptal edildiğini söylediler. Ben Amerikadayken DS sponsorunu aradığımda bana böyle bir şeyin mümkün olmadığı söylendi. Ben de işi sağlama almak için o şirketi aradım ve doğrulama aldım. Ordaki görevlinin bana söylediği her yaz wat öğrencisi aldıkları ve benim aradığım zamanda dahi hala çalışanlarının olduğunu söyledi. Yani şirkete kayıt olalım diye zaten kotası dolmuş bi işi bize gösterip kandırdılar. Daha sonrada bize işin iptal olduğunu söylediler. Eğer iş seçerek şirketlere kayıt oluyorsanız sözleşmenize bu işin iptali ya da olumsuz bir durumda paranızı geri alabileceğinizi belirten bir ibare ekletin.

Bizi gönderdikleri yer emsal bi yer olsa hiç sorun etmeyecektim fakat bizi gönderdikleri yer tabiri caizse leş bir yerdi ve hiç memnun kalmayarak arkadaşımla erkenden geri dönmek zorunda kaldık. Bizi öyle bir yere gönderdiler ki yerel halkın hemen hemen neredeyse mekanı ve patronunu sevmiyordu. Wat kapsamında gelen öğrencilerden ben ve arkadaşımda dahil olmak üzre toplamda 10 Türk 4 Romen arkadaşımız kaçar gibi ülkelerine geri döndüler. Yani arkadaşlar lütfen işinizi en önemlisi şirketinizi iyi seçin.

Sizi kandırmalarına izin vermeyin ve sakın acele karar vermeyin.

İsmini Vermek İstemeyen Bir WAT Katılımcısı

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *