Bu Fırsatı Kaçırmayın, Pişman Olmayın

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Herkese merhaba. Work and Travel ve Amerika ile ilgili bir sürü önyargı gördüğüm için bunları yazıyorum. Üniversite 3. sınıftaydım 4. sınıftan bir arkadaşımız, work and travel programını ile ABD’ye gitmiş, bize programı anlattı bir seminer ile, ben zaten düşünüyordum arkadaşı da dinledikten sonra kararlıydım ve İstanbul’a gidip tam 8 WAT şirketiyle konuştum biri ile anlaşıp ön ödemeyi yaptım. Daha sonra ev arkadaşlarım beni gördükten sonra onlar da katılmaya karar verdi ve 3 ev arkadaşı Amerika’ya gitmek için programa kayıt olduk ve Amerika yolculuğumuz başladı.

Bu Fırsatı Kaçırmayın, Pişman Olmayın

Bu Fırsatı Kaçırmayın, Pişman Olmayın

2 kişi aynı yerde; birimiz 80 mil uzaklıkta işe girdi. NH eyelatinde Hampton Beach’te Dunkin Donuts’ta işe yerleştirdiler, kaldığımız evde 2 Rus ve 4 Türk kaldık. Saatliğim 8,5 dolardı, 50 centi vergiye kesiliyordu. Haftalık ortalama 350-400 $ tip hariç maaş alıyorduk ve kiramız haftalık 90$ idi. Dunkin’den aldığım tip kiramı karşılıyordu. Daha sonra 2. İşi buldum kısa sürede evime yakındı saatlik 5 $’a 8-9 saatte 2. işte çalıştım ama garsondum günlük tipim 70-100 $ arası değişiyordu; yani kısacası maaşıma hiç dokunmuyordum çünkü tip beni çok rahat geçindiriyordu . 2. haftanın sonlarında 1000$’a araba aldık. Tatil günleri geziyor, işe araba ile gidiyorduk. Daha sonra kaza yaptım ve sattım arabayı 🙂

3 ay work kısmı bitti bankaya gittim bütün maaşımı hesabıma aktardım 7-8 bin $ maaşımı aldım. 12 gün travel için bu para beni yüzdürdü 🙂 Alışverişimi yaptım telefon ve ipad aldım, götürdüğüm giysilerin çoğunu bıraktım, yenilerini aldım.

Size tavsiyem garson olun çünkü hem tipi fazla hem de ingilizcenin çok fazla gelişiyor. Lifeguard olarak çalışan arkadaş isyan etmiş; haklı, çünkü iş disiplini çok yüksek ama bunun artıları da var örneğin müdür bile yer siler bulaşık yıkar hatta yoğunlukta gelir garson bile olur. Biraz yırtık olmanız ve işinizi severseniz her şey size açık. Türkiye’ye döndüğümde şirkete verdiğim para cebimdeydi 🙂 yine fırsatım olsa yine giderim her türlü risk göze alınır size tavsiyem öğrenciyseniz bu fırsatı kaçırmayın, pişman olmayın.

Ethem ÖZTÜRK

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *