Amerika’ya Gidecek W&T Öğrencilerine 8 Tüyo

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Evet, Öncelikle Work and Travel’a başlamadan önce herkesteki gibi Amerikan rüyamı nasıl daha güzel geçirebilirim diye düşünüp bu yazıyı okuyan arkadaşlar gibi internette sayfalarda araştırmalar yapardım ve çok faydalı olurdu. Herkesin kafasındaki soru işaretlerini göz önünde bulundurarak belirtmek istediğim önemli bilgiler var.

1. İngilizce seviyeniz çok yüksek olmasa bile az çok anlayıp az çok cümle kurabiliyorsanız bu programa katılmadan önce vize ve iş yerinde sorun yaşamamak için herkes biraz kendini geliştirmeli. Sonrası zaten geliyor.

Amerika'ya Gidecek WAT Öğrencilerine 8 Tüyo

Amerika’ya Gidecek WAT Öğrencilerine 8 Tüyo

2. Bu program ingilizce öğrenmeye müsait değil. Zaten ingilizce bildiğiniz varsayılarak çalışmaya ve gezmeye gidiyorsunuz. O yüzden gidip geliştiremedim diye üzülmeyin.

3. Mutlaka kendinize uygun işi ve bölgeyi seçin; yani gittiğiniz Amerika, gitmeyi istediğiniz Amerika olsun.

4 .İngilizce konuşmaktan asla çekinmeyin. Hem sosyalleşir hem pratik yaparsınız. Herkes söyler konuşun falan diye ama ingilizce bilmeden nasıl konuşabilirim diyebilirsiniz. Deneyerek, öğrenerek.

5. Türklerden uzak durun falan derler takmayın. Fazlası elbette zararlı. Ama etrafınızda her zaman birkaç Türk olsun. Zararı olmaz. Kenetlenir birlikte aşarsınız sıkıntıları.

6. Giderken yanınızda ilaç götürün reçetesine de bakmak isteyebilirler, hazır çorba , salça, Türkiye’ye dönünce sizi karşılayan biri olmayacaksa bir miktar TL çok işinize yarayabilir. Tiryakiyseniz sigara, kızları saçlarınızla büyülemek istiyorsanız wax, pc ve telefon şarjları için amerikan priz başlığı, sucuk, seviyorsanız alın orada yiyemeyeceksiniz, tabi domuz tercih etmezseniz. Ufak bir cezve ve Türk kahvesi alın. Orada ya yok ya da pahalı.

7. Valizi doldurmayın. Kışlık da olsun yazlık da olsun abartmayın. İç çamaşırı ve çorap tedarik edin. Tekstil ucuz biliyorsunuz. Ve kredi kartınızı unutmayın. Araba kiralarken oradan alacağınız kartla kiralayamayabilirsiniz. Türk kredi kartı işinizi görür.

8. Gideceğiniz yerin konaklama fiyatlarını araştırın ve işinizde overtime alıp alamayacagınızı sorgulayın. Overtime (fazla mesai) size 1.5 katı daha fazla para kazandırır ve günde 1-2 en fazla haftada 1 gün çalışarak aylık 300 dolar ve üzeri fazla kazanabilirsiniz. Ayrıca asla asıl işinizi aksatmayın. 2. işinizi ilk işinize göre ayarlayın, iş sözleşmesine sadık kalın. Kovulmamaya çalışın kovulursam iş bulurum demeyin bulsanız bile yeni bir yer yeni bir ortam sıkıntısı çekebilirsiniz.

Bu şekilde olursa Work and Travel programından keyif alırsınız. Umarım bu yazı sizin için bir fayda sağlar. Okuyan herkese Teşekkürler.

Salih Kıskaç

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *