Yaptığım En Güzel Hareketlerden Biriydi WAT

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

2016’nın Haziran’ıydı bizim Work and Travel maceramızın başlangıcı; çok yakın arkadaşımla aynı yere gitme hayaliyle çıktığımız yolda en azından bölgelerimiz biraz yakın oldu diyerek mutlu olmaya çalıştığımız maceramız. Hatta gidene kadar haberim olmayan güzel de bir sürpriz beni bekliyordu koca bölgede hiç Türk yoktu. İyi miydi kötü müydü başlarda sorsanız bunun cevabını ben de veremezdim ama ilerleyen yerlerde kesinlikle bundan size söz edeceğim ?

Yaptığım En Güzel Hareketlerden Biriydi WAT

Yaptığım En Güzel Hareketlerden Biriydi WAT

Ben New Jersey’de Sea Isle City adında küçük bir kıyı kasabasındaydım. Bu kasabada balıkçılık ve deniz ürünleriyle uğraşanların (ilk gün kasabanın balık kokusu o eve sinmiş balık kokusu öldürmüştü beni ama ona da alışılıyormuş ?). Bunların yanı sıra tatil için gelen Amerikalılar çok fazlaydı ama deniz ve birkaç club dışında sosyal ortamın neredeyse hiç yok denebilecek kadar az olduğu bir bölgeydi. Kısacası eğer WAT yaparken aktif bir ortam istiyorsanız gördüğüm kadarıyla NJ kıyıları biraz sakin (Willwood, Sea Isle vs..) tabikî de Cape May ve Atlantic City bu kıyılara dahil değil. Gelin görün ki bizim orda ikinci iş imkanı bütün arkadaşlarım çok derken biz birkaç kişi ikinci işi bulamamıştık. Belki de bizim hatamızda vardı aramak içinde biraz geç davranmıştık ? ama çevre bölgelerden gelip çalışan öğrenciler de vardı. Ben daha sakin bir hayatı sevdiğim için 20 gün sonra olduğum yeri gayet de sevmiştim; tabi o ilk 20 gün yalan yok hüngür hüngür ağlayıp Türkiye’deki herkesi daraldığımda doğrudur ? Ama o 20 günün atlatıyorsun ya arkadaşların komşuların mahallede tanıdıkların olmaya başlıyor ya o işte insanın çok hoşuna gidiyor.

İş Yerimizdeki Amerikalılar Aile Gibiydi

Mesela ben işten geldiğimde ya da boş günlerimde üst komşumun köpeğini alıp gezdirmeye çıkardım ya da yan komşumu şarap içerken yakalamışsam yanına gider eşlik ederdim. ? Çalıştığımız işyerindeki arkadaşlarımla (Work and Travel öğrencileri) da aynı evde kaldığımız için de iş çıkışı diğer çalışanlar da bizim bahçeye gelirdi sohbet muhabbet hiç bitmez sabaha kadar otururduk. Hepsi de Amerikalı olduğu için dil açısından gerçekten de benim çok faydama oldu. Başta demiştim ya en başta yanımda Türk yok diye o kadar üzülmüştüm ki çok yalnızım kimse yok tek olmak çok zor ama zamanla anladım ki tek olmam gerçekten benim için özellikle de dilim için bulunmaz bir nimetti.

Amerikalılar genelde çok arkadaşlık kurmazlar ama bizim iş yerimizdeki bütün Amerikalılar aile gibiydi en gencinden en yaşlısına harika bir çalışma ortamları vardı ve inanılmaz yardımsever iyi insanlardı. Her biri de hele orda annem gibisin seni çok özleyeceğim diye ayrıldığım restaurantın Crab Cake yapan güzel yüreklisi bile vardı. Tabi ki de zaman zaman sinirlenip içinizden söylendiğiniz durumlar her yerde olduğu gibi benim de orada da vardı. Ama şu bir gerçek ki eğer ben Work and Travel yerine Türkiye’de bir restaurantta çalışıp o kadar yemek hatası yapsam bana çok daha kötü bir muamele olurdu orada kızsalar da gülerek yapıyorlar bunu. Belki bunda etki dillerini çok iyi bilmemenizi düşünmelerinin de payı vardır. Kısacası belki de yaptığım en güzel hareketlerden biriydi WAT orada o insanlarla tanışıp onlarla vakit geçirip kısa da olsa American Dream denilen süreci en güzel şekilde yaşadığım için şu an gerçekten çok mutluyum, ki Amerika’ya gitmek inanın gram umurunda olmayan biri hiç bunun hayalini kurmayan biri olarak söylüyorum bunu. Sonrasında uzatmak için güneye gidip yurtdışında dil eğitimi programına da katıldım ve Amerika’daki geçirdiğim süreyi uzattım. Amerikada dil okulu yaparak uzun süre kalan biri olarak söylüyorum: Arkadaşlar gençken yapılacak en güzel tatil, Work and Travel ile gidin kazanın ve tadını çıkarın.

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *