Work and Travel Tercihlerinize Karar Verin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gecikmiş bir kararla mezun olur olmaz katıldım Work and Travel programına. İlk başta gözümü çok korkutmuştu tek başına böyle bir maceraya atılmak. Ama en büyük iyikilerimin arasında. Klasik bir yazı olmasını istemem ama size birkaç kendimce önemli noktayı ve özellikle travel kısmından bahsetmek istiyorum.

Tercihlerinize Karar Verin

Work and Travel Tercihlerinize Karar Verin

Work and Travel Tercihlerinize Karar Verin

Öncelikle ne istediğinize karar verip tercihlerinizi yapın ve öyle yola koyulun. Para biriktirmek mi, alışveriş yapmak mı, dilinizi geliştirmek mi, seyahat etmek mi, arkadaş edinmek mi? Çünkü gözlemlerime göre hepsine bir arada ulaşamıyorsunuz. Rahat edeyim, kendi odam olsun, evim olsun derseniz yeterince sosyalleşemeyebilir; yurtta kalayım ya da arkadaşlarla evde yaşayayım derseniz her gün güne sürprizlerle uyanabilirsiniz (yiyeceklerinizin yenmesi, eşyalarınızın kaybolması, gece yarısı çat kapı gelen misafirler, günün her saatinde başlayabilme potansiyeli olan eğlenceli partiler..) Travel kısmında enfes otellerde kalıp bir çok eyaleti ziyaret etmek istiyorsanız alışverişten, alışveriş yapmak istiyorsanız travel kısmından kısmak zorunda kalabilirsiniz.

Seyahat Tavsiyeleri

Benim en baştan kararım travelda mükemmel anılar yaşayacağım geniş bir plan yapmaktı. Şanslıyım ki edindiğim her eyaletten dostlarım sayesinde neredeyse hiç konaklama ücreti ödemedim ve alışverişe de hatrı sayılır param kaldı. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş oldum.

En büyük tavsiyelerimden biri insanlarla iletişime geçmekten, yeniliklere açık olmaktan ve wat için kurulmuş yardımlaşma platformlarından yararlanmaktan asla korkmayın. Ben de evimde wat ile gelmiş travel yapmak için eyaletime gelen tanıştığım insanları misafir ettim, eyalet değiştirdiğimde de başka tanıştığım insanların evinde konakladım. Yeter ki güvenilir ve dost canlısı insanlarla birlikte olun.

İkinci tavsiyem ise şu; kesinlikle uçak yolculuğu yapacaksanız valizinizle yapmayın. Çünkü Amerika’da sistem farklı. Uçak bileti alsanız bile her şirket bagajlarınız için ekstra ücret istiyor. (Ki bazen biletinizden daha pahalıya denk gelebiliyor) Ben DC de çalışıyordum ve Türkiye’ye dönüş biletimi de DC den almıştım. 6 eyalet gezeceğim ve zaman kaybı yaşamamak için uçak kullanacağımdan ötürü valizimi DC de arkadaşımda bıraktım. Böyle bir yol tercih edebilirsiniz. (Tabiki travel rotanız ve dönüş havaalanınıza bağlı)

Üçüncü tavsiyem de bagajlarınız ile ilgili olacak. Kesinlikle fazla fazla kıyafet getirme gafletinde bulunmayın. Hem dönüş zamanı eşyalarınızı atmak gerçekten üzücü, hem de burada her şeye daha kolay ulaşabiliyorsunuz. Gelirkenki bagaj hakkınızı ülkeye sokabileceğiniz gıdalar ile doldurmanızı tavsiye ederim. Şahsen ben öyle yaptım ve beni idare edebilecek ülke özlemi giderecek kadar erzağım vardı başta ülkeye girerken valiziniz ile ilgili sorun yaşayacağınızdan korkmayın. Şartlara uygun gıdalarsa ve gıda soktuğunuzu bildirdiğiniz taktirde sorun yok. Ben beyan etmeme rağmen valizimi açtılar ve yiyecekleri tek tek büyüteçle incelediler. Ama şartlara hepsi uygun olduğu için sorun yaşamadım.

Yazının 2. ve son bölümünü okumak için “Miray’ın Amerika’da Gezdiği ve Tavsiye Ettiği Yerler” konusunu tıklayın.

Miray Saka

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *