Work and Travel Nedir

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türkiye’de üniversite eğitimi almanın çok çetrefilli bir iş olduğunu hepimiz biliriz. İleride ne olmak istediğimizi o yıl önümüze sunulan birkaç soru ile belirlemeye çalışırız. Eğer şansımız yaver gitmezse istediğimiz bölümler hayal olur önümüzden uçup gider. Biz de sınavın sonucuna göre istemeye istemeye bir bölüm okumaya başlar ve geleceğin isteksiz çalışanları olmak için eğitiliriz. İşte tam bu eğitim sırasında birçok hayalimizi gerçekleştiremediğimizi düşünürüz ve kendimizle hayıflanmaya başlarız. Derken küçük bir ilan yanından geçen iki kişinin hararetli konuşması ya da arkadaşının sosyal medyada paylaştığı bir fotoğrafla aklına Amerika’ya gitmeyi ne kadar da çok istediğin gelir birden. O anda bu işin en uygun olanını aramaya başlarken karşına work and travel adlı bir program çıkar. Peki Work and Travel Nedir, işte ben tam bu anda devreye giriyorum ve sana bu programın ne olduğu hakkında mini, konsantre bir bilgi sunuyorum.

Bu work and taravel programı bir üniversite öğrencisi olmanı ön koşul olarak sunmaktadır. Kendini ifade edebilecek ve karşı tarafı anlamanı sağlayacak yani orta derece bir İngilizce ile bu programa katılabilirsin ve okuduğun bölümün kaçıncı sınıfında olduğun da onlar için önemli değil. Türkiye’ye geri döneceğine Amerika konsolosluğunu ikna ettiğin zaman Amerika vizesini de kapıp doğruca Amerika’ya gidersin. Bu verdiğim bilgiler bu work and travel bilgileri içeren sitede de bulabileceğin genel bilgiler bir de kültürel değişim programı olduğunu okursun zaten. Ben senin bunları zaten bildiğini varsayarak sana biraz daha gerçekçi bir süreç çizmeye çalışacağım. Çünkü work and travel şirketlerine gittiğinde onlar sana Amerika rüyasını satacaklar ve seni nakit para olarak gördüklerinden sana aşağıdaki bilgileri pek de vermeyecekler.

Work Work and Travel

Başlığımdan da anlaşıldığı gibi work and travel programında önce bol bol çalışıyorsun ve Amerika’da kazandığın parayı gene Amerika’da gezip tozarak harcıyorsun. Amerika hem yazlık işçi açığını karşılamış oluyor ve senin Amerika’da harcadığın paralar da işin cilası oluyor. Senin için de unutululmaz bir hayat ve iş deneyimi oluyor.

Aklında Amerika fırsatlar ülkesi ben orda deli paralar kazanırım küçük servetlerle dönerim diye bir kıvılcım belirdiyse söndür o kıvılcımı. Çalışacağın işe ve senin performansına göre değişmekle birlikte bir çok work and travel öğrencisi programın ücretini bile toplayamadan geri dönmektedir. Yani anlayacağın para kazanma açısından hayallerini tatmin edecek bir program değildir.

Dil geliştirmek istiyorsan eğer bu Amerika’da bulunduğun süre zarfınca senin elinde olan bir iş. Amerika’ya vardığında İngilizcende bir aydınlanma yaşamayacaksın hatta ilk haftalar hiç İngilizce konuşamadığını bile göreceksin. Şahsen ben Amerika’ya vardığım ilk günlerde İngilizceme güvenmeme rağmen tek kelime bile konuşamıyor ve denileni katiyen anlamıyordum ama bunlar gözünü korkutmasın. O bahsettiğim bir hafta sonunda senin azmin ve isteğin doğrultusunda konuşulanı anlamaya ve kendini ifade etmeye başlıyorsun. Programın sonunda ise kendini bir Amerikalıya kafa tutacak kadar İngilizcene güvenmeye başlıyorsun.

Öncelikle seninle bir anlaşma daha yapalım. Sen istersen Türkiye’de tıp oku birkaç yıla doktor çıkacak ol ama Amerika’da sen bir vasıfsız işçisin. Sana çalışacağın ne göre yer de temizletebilirler bazen ağır kutuları da taşıtabilirler belki bir kasanın başına geçirip bütün gün ayakta da dikebilir veya eğlence parklarında bütün yaz bilette kesebilirsin. Buna isyan etmemen lazım çünkü Amerika’ya giderken bunun bilincinde gitmelisin. Eğer bu tür işler sana ağır geliyorsa ve kabullenemeyeceksen bence deneyimlerime dayanıp sana bu programa hiç katılmamanı içtenlikle söyleye bilirim.

Ceren Okuyucu

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *