Work and Travel’ın Amacı Kültür Etkileşimidir

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Her gün içinde yaşadığımız şu kent ve o kentin içinde yaptıklarımızın birer meyvesi anlamına gelen kültür. Acaba içinde yaşadığımız “Kent mi kültürü etkiliyor yoksa kültür mü kenti etkiliyor?”Bu konu üzerine birçok tartışma yapılabilir. “Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan?” gibi yıllardır hala anlayamadığımız bu sorunsal gibi 🙂  Gelin buna bir de Amerika’dan bakalım.

Work and Travel’ın amacı kültür etkileşimidir

Work and Travel’ın amacı kültür etkileşimidir

Amerikan Kültürü

Amerika dendiğinde hepimizin aklına farklı farklı şeyler gelir; mesela kumar mesela kadın mesela dolar mesela özgürlük mesela mesela… Bunları böyle çoğaltabiliriz. Amerika gerçekten de hayaller hayatlar diye belki de birçok ayrımı fark edebileceğimiz bir ülke. Amerika’da Work and Travel yapan biri olarak bu konu üzerine çok düşündüm. İlk bir aydan sonra o kadar çok yeni insan tanıyıp o kadar çok yeni ortama girdikten sonra gördüm ki kent insanın kültürünü etkiliyor hem de fazlasıyla… Su yerine içkinin tüketildiği ortamlardan kaçamadan Amerikan dansı öğrenmek ama uygulayamamak, daha girişken olup yeni tanıştığın insanlarla hemen kaynaşmak, hiç tanımadığın birine gülümseyip bir “Hi!” demek… Değer yargılarımızın kentin kültürüyle bir anda silinip atıldığını görebilmek mümkün.

Work and Travel’ı Bir Kültür Değişimi Olarak Görün

Küçük il ya da ilçede yaşayanlar iyi bilir, eğer kızsan yanında bir erkeğin olması demek adının çıkması demekti. Büyük şehirlere geldikçe durum değişiyor tabi ki farklı bir ülkede hele de özgürlüğüyle meşhur bir ülkede olunca bu duruma daha çok alışıyorsunuz. Artık Türkiye’deki kültürümüzden tamamen olmasa da büyük çoğunlukla kopmuş oluyoruz. Bu tabi ki kötü bir şey değil. Doğup büyüdüğün ülkenin kültüründen bir anda sıyrılmak kolay değildir, kökenimiz Osmanlı’dan geliyor Amerika da neymiş… Bu kısımlar şaka tabi ki kötü etkilenmeyin.

Work and Travel Kültürel Değişim Programıdır

Work and Travel Kültürel Değişim Programıdır

Work and Travel yapacak olanlar çok WAT yazısı okurlar, biz de gitmeden önce öyleydik. Eğer şu an benim yazımı okuyorsanız muhtemelen daha önce “Hangi işler daha iyi para getirir?”, “Nerelerde kalınırsa “work” kısmı daha eğlenceli hale gelir?”, “Hangi arkadaşlarla hangi ucuz yoldan travel’a çıkılır?”, “Travel’da nereler gezilir?” gibi birçok yazı okumuşsunuzdur 🙂 Peki, ben bu yazıyı neden yazdım? Size olan faydası nedir bunun? Muhtemelen bu sorular üzerinde düşünerek yazıya devam ediyorsunuz. Edin edin merak iyidir. 🙂

Diyeceğim şu ki; Bence Work and Travel’ın amacı “kültür etkileşimi”dir. Bu kavram aslında çok değerli. Bu yüzden bence Amerika’ya bir an önce gidip kendi kültürümüzü öğretip oranın kültüründen de bir şeyler kapmalıyız. Bana katılıyorsanız eğer, Come on! Hala ne diye burada duruyorsunuz?

Gül Hayat Dal

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *