Work and Travel’ı bir de Çağla’dan dinleyin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhabalar, ben Çağla Polat. 4 yıllık eziyetini çektiğim, uykumdan ödün verdiğim, bitse de gitsek diye beklediğim, mezuniyet günü gelsin kepimi dekanın suratına suratına fırlatacağım dediğim üniversitemin mezuniyetine katılmayıp, ben Work And Travel’a gideceğim yahu diyen bir birey olarak ne kadar da mantıklı bir karar aldığımı sizlerle paylaşmak istedim.

Texas’ta Bir Lifeguard

Ben 2014 yazı özellikle Türkler tarafından, değil Teksas’ı Amerika’nın bile hangi kıtada olduğunu bilmeyen Tanrının unuttuğu yer diye adlandırılan, çöl, kum, güneş, okyanusu olmayan, orada akbabalar dolaşıyordur yahu denilen Texas eyaletinde Six Flags Fiesta’da Lifeguard olarak work and travel’ımı yaptım. Pişman mıyım? Asla! Daha iyi bir işte çalışabilir miydim? Evet. Peki o zaman daha fazla eğlenebilir miydim? Sanmıyorum. Geçirdiğim en güzel yazlardan biriydi. Lifeguardlık wat’ta yapılacabilecek en eğlenceli ve en kolay işlerden biridir arkadaşlar. Yerine göre ve haftalık alacağınız saatlere göre de getirisi bir o kadar iyi olabilir ya da normal düzeyde olabilir.

Work and Travel Adaylarına Uyarılar

Work and Travel'ı bir de Çağla'dan dinleyin

Work and Travel’ı bir de Çağla’dan dinleyin

Herkesin work and travel’a gidiş sebebi farklıdır. Benimkisinin sıralaması dilimi daha fazla geliştirmek-eğlenmek ve sonrasında paramı kazanmaktı. Bu sıralama dediğim gibi her öğrencide farklılık gösterebilir. O yüzden wat hakkında olumlu ya da olumsuz bir ton şey duymanız ve okumanız normal. Özellikle de öğrencilerin gittigi Work and Travel Şirketleri hakkındaki yorumları…

Ufaktan o konuya da değinecek olursam: arkadaşlar ne yazık ki work and travel sadece ve sadece gideceğiniz ya da size sponsor olan firmadan ibaret değildir ve yine ne yazık ki work and travel her öğrencinin yapabilecegi bir program değildir. Bu programda başarıyı yakalayabilmeniz, eğlenebilmeniz ve dilinizi geliştirip yeni yerler keşfedip farklı kültürlerle uyum sağlamanız %73 size geriye kalan % 27’lik kısımda sizi gönderen Work and Travel şirketine ve sponsor firmanıza bağlıdır. Her şeyden önce yeniliklere açık ve çalışma disiplinine sahip, ingilizce seviyenizin çok da iyi olmasa bile en azından intermadiate olması gerekir ki gittiğiniz yerde fazla sıkıntı yaşamayıp rahat iletişime geçebilesiniz. Şunun da bilincinde olmakta fayda var arkadaslar, work and travel bir dil okulu programı ya da kurs değildir. Work and travel çalışma amaçlı gittiğiniz bunun yanında hem dilinizini geliştirip hem de eğlenebileceğiniz bir programdır.

Six Flags’te Çalışmak

Work and Travel Adaylarına Uyarılar

Work and Travel Adaylarına Uyarılar

Gel gelelim geçirdiğim bu güzel 3 ayın detaylarına; Six Flags dünyanın en büyük ve en ünlü eğlence parklarından birisidir. Kendi çalışanlarına özel fırsatları da mevcuttur, örneğin günlük girişi 70$ olan bu parkın çalışanıysanız size ve yanınızda götüreceğiniz bir arkadaşınıza giris ücreti sorulmamaktadır ve hem yüzme parkını hem de eğlence aletlerini istediğiniz kadar kullanma hakkınız vardır. Yine aynı şekilde park içerisinde alacağınız herhangi bir ürün ya da yemek sizin için indirimlidir. Çalışma saatleriniz insani bünye uzunluğundadır ve genellikle günlük 35 kişiden asağı olmayan takım arkadaşlarınızla birlikte çalışırsınız. Dilinizi geliştirmek ise tamamen size kalmıştır birçok insanin dediğinin aksine Amerikalı insanlar sıcak kanlı, arkadaş canlısı ve bir o kadar da rahat insanlardır. Benim size tavsiyem gittiğiniz eyalet, yer neresi olursa olsun Türk kolonisinden uzak durup kendinize farklı kültürlerden yeni arkadaşlar edinmenizdir. Aksi halde Florida’ya da gidip çalışsanız, durmadan Türklerle takılmanız doğrultusunda orasının da Türkiye’deki yazlığınızdan bir farkı kalmaz, akşamları bir jazz bara, takım arkadaşlarınızla düzenlenen eğlenceli partilere ya da cowboy danslarının düzenlendiği özel gecelere gitmek yerine oturup çekirdek çitler gossip’in dibine vurursunuz. O yüzden ne kadar çok farklı insanlarla tanışırsanız karşınıza çıkacak olan fırsatları da bir o kadar güzel değerlendirmiş olursunuz.

Travel kısmında da kafanıza uyan arkadaşlarınızla tatil yapmanız sizin için her zaman avantajlı olacaktır. Gideceğiniz yerlere göre tur almanız ya da araba kiralamanız karlı çıkar. O yüzden travel planınızı bir ay öncesinden yapıp biletlerinizi önceden almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Sonuç olarak work and travel her bilinçli üniversite öğrencisinin katılmasi gereken kültürel bir programdır. En azından benim için öyle oldu. Zaman ayırıp yazımı okuduğunuz için de teşekkür ederim 🙂

Çağla Polat

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *