Work and Travel Çalışma Şartları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yazı biraz uzun oldu, o yüzden 2 konuya böldük; Work and Travel Nedir başlıklı yazının devamını buradan okuyabilirsiniz:

Ben Amerika’nın çok küçük bir kasabasında bir markette çalıştım Work and Travel anılarımı WorkandTravel911.com sitesinde uzun uzun anlattım ve istersen okuyabilirsin. Ama ben sana orada benimle çalışan birkaç Türk’ün başından geçenleri anlatmak istiyorum.

Work and Travel Şartları

Öncelikle benim çalıştığım markette en pis işlerden birini ben yapıyordum ve domuz etlerini ellemek zorunda kalıyordum ama bir arkadaş kasaların yanında dikilip insanların aldığı yiyecekleri poşetlere koyuyordu ve gün sonunda ben tiksinmiş bir şekilde işten çıkmama rağmen onun serzenişlerini dinliyordum. Bana işinin çok zor olduğunu ve kolunun ağrıdığını söyleyip duruyordu. Daha sonra bu işe dayanamayarak istifa etti ve Amerika’da tanıdıklarının yanına gitti. Gel gelelim tanıdığının iş yerine o çalışmaya başladığı ilk gün haciz geldi ve o işten de olup daha doğru düzgün para kazanamayarak ve sürekli aileden para isteyerek 2 ay geçirmiş oldu. Ardından New York’a gitti orada bir yerde çalışmaya çalıştı oda ağır geldi ve Amerika hayaline erken veda etti.

Aynı yerde çalıştığım bir arkadaş da ona verilen temizlikçi görevini istemedi ve pozisyon değiştirmek istedi. Kabul edilmeyince bastı istifayı gitti doğruca New York’a ve bir iki gün New York’ta takılıp alacağı birkaç parça teknolojik aleti de yanına alıp Türkiye ye döndü. Daha sadece temmuzun başlarındaydık.

Ben denize gelirsek tiksinsem de iğrensem de çalışmaya devam ettim patronum tarafından çok sevildim overtime aldım her hafta ve beklediğimden fazla para toplayarak Amerika’nın doğu kıyısında istediğim kadar gezip teknolojiden kıyafete her istediğimi alarak ekimin başlarında döndüm Türkiye’ye. Work and travel programı boyunca daha adını bilmediğin Amerika Haritasında belki de yerini bulamayacağın ülkelerden insanlarla tanışacak ve sadece Amerika kültürünü değil dünyanın birçok yerinden gelen bu insanlarında kültürlerini yaşayarak görmüş olacaksın. Ben Amerika’ya vardığımda ilk önce Türkiye’yi deli gibi seven bir grup Ürdünlü ile tanıştım ardından Rusya, Moldovya, Ukrayna, Polonya, Çerkezistan, Sırbistan, Gürcistan, Bulgaristan, Türkmenistan, Romanya, Çin ve hatta Haitili insanlarla tanıştım ve her birinin kültürünü gözlemleme şansım oldu. Bizleri nasıl gördüklerini hakkımızda neler düşündüklerini öğrenme şansım ve hakkımızda ki birçok yanlışı düzeltme fırsatım oldu. Hakkımızda bilinen birçok yanlış vardı ki bazıları saç baş yolduracak türdendi. Örneğin Türk kızlarını hepsinin çarşaflı erkeklerin fesli olduğunu ulaşımımızı develerle sürdürdüğümüzü düşünüyorlardı. Hatta bazıları Hıristiyan oldukları için ülkemize giremeyeceklerine inanıyorlardı. Ülkemizin büyük bir savaş içinde olduğuna inanlar da vardı ve ülkemizde güvende olamayacaklarına inanlar da. Bu yanlışları düzelterek geçirdiğin çok zamanın olacak.

Bu hikâyeler ve daha fazlası senin başına da gelebilir ve kendine güvenin tam olsun. Buna gerçekten istiyorsan başvur bu programa. Önceki yazımda ( Work and Travel Nedir) da dediğim gibi üç ay kadar work work work yaptıktan sonra sana gezmen için 1 ay süre veriyorlar ve sen bu süreyi istediğin kadar kullanmakta serbestsin. İster gezer istersen direk ülkene dönebilirsin. İsteklerini ve hedeflerini iyi belirleyerek çıkacağın bu yolda seçeceğin güvenilir Work and Travel Şirketleri ile birlikte karşılıklı özveri ile çok güzel bir yaz geçirebilirsin ama dikkat et bu program senin için work , work ,work and trouble haline gelmesin.

Ceren Okuyucu

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *