Work and Travel 2015 Adaylarına

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bir öğrenci olarak Amerika’ya gitmenin en kolay yolu olan Work and Travel programı, bu yönü sayesiyle hem çokça rağbet görüyor hem de içerisinde barındırdığı belirsizlikler nedeniyle Work and Travel 2015 katılımcılarını da çelişkide bırakıyordur mutlaka. Tıpkı ben de olduğu gibi.

Work and Travel 2015

Work and Travel 2015

Work and Travel 2015

Kolay gibi görünse de work and travel şirket seçimi, iş seçimi, yeterli ingilizce, vize görüşmesi karşılaşacağınız ve sizi zorlayacak birer engel. Peki hepsini geçip Amerika’ya gidince sizi neler bekliyor? Engelleri tahmin edip aşabilirsiniz ama Amerika için aynı şey sözkonusu değil kanımca. Tabi gideceğiniz yer büyük önem taşıyor. Eğer New York ve ona yakın büyüklükte şehirlere gitmeyecekseniz, herşeye hazırlıklı olmanızda yarar var. Çünkü burada Türkiye’de yaşadığımızdan çok daha farklı bir hayat var. En azından gündelik yaşantıda bunu kolayca farkedebiliyorsunuz.

Ulaşım ile başlayacak olursak, öyle bir imkandan bahsedemeyiz eğer arabanız yoksa. Türkiye’de sayıp sövdüğümüz toplu ulaşım araçlarını burada mumla arıyoruz desek hiç mi hiç abartmış olmayız. Ama bunun yanında çok makul fiyatlardan araba satın alabilmek gibi de bir imkanınız var. Tabi ki evinizdeki rahatlığı düşlemiyorsunuzdur ama yakınını da aklınızdan geçirmeyin. O rahatlıktan bir hayli uzakta olacaksınız. En azından benim için şu an öyle. Sivrisinekler ve diğer böceklerle karşılaşma ve bu nedenden canınızdan bezme ihtimaliniz çok yüksek. Böcek mi deyip geçmeyin, geldiğimden beri ki bu yaklaşık 3 hafta, en büyük sıkıntım onlar. Tabi bu söylediklerim şu an benim bulunduğum North Carolina ve benzer nitelikteki diğer eyaletler için geçerli.

Buraya geliş amacınız çok önemli ve bu amaç ingilizcenizi geliştirmek olmasın. İster insanlarlar çok muhattap olabileceğiniz bir iş olsun ister tek başınıza bulaşık yıkayın bunun neredeyse hiç önemi yok. Çalışırken insanlarla belli bir konuşma sınırını geçemiyorsunuz. Bu sınırdan kastım ise çevrenizdekilerle sadece yaptığınız iş ile alakalı diyaloğa girebiliyorsunuz. Ama tabi yaşadığınız çevreye uyum sağlayıp etrafınızdaki insanlarla iletişim kurmak çok zor değil. Bu sayede çalıştığınız zamandakinden daha verimli gelişme kaydediyorsunuz. En azından benim için öyle.
Karşılaşacağınız zor durumlarda Work and Travel Şirketlerinin size yardımı asgari seviyenin dahi altında olacaktır. Her şirket için aynı durum sözkonusu değil fakat farklı şirketlerle programa katılan çevremdeki arkadaslarım aynı dertten muzdarip. İşinizde çok büyük bir problem yaşamadığınız sürece bunun pek de bir önemi yok. Neyle karşılaşacağınızı kestiremediğiniz bir seçim yapmak başta insanı tedirgin etse de herşeyi yalnız yapmak fikri daha cazip gelecektir zamanla.

Merve

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *