Work and Holiday ile Avustralya’dayım

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Daha önce Work and Travel programı ile Amerika’ya giden takipçimiz Bahar, bu kez Work and Holiday ile Avustralya’ya gitti ve gitmeden önce programı ve yaşadıklarını anlattı:

Herkese Merhaba, öncelikle tanışmak isterim. Ben Bahar, 22 yaşında, üniversite mezunu, haliyle ‘işsiz’ bir iktisatçıyım. 2012 yılında sizlerin de gerçekleştirdiği ya da gerçekleştirmek istediği gibi Work and Travel hayalimi ufak tefek maddi sıkıntılara mazur kalmakla birlikte gerçekleştirdim. Ardından söylediğim şey hep ‘ Actually, i have to stay at USA. ‘ oldu kendi kendime. Wisconsin Lake Delton da Great Wolf Lodge adında, bir dönem housekeeping yaptım, kendimi sevdirdim ve en önemlisi sevdim, bir buçuk ay sonra da beklenmedik bir şekilde Supervisior oldum. Konuyla alakasız belki biraz fakat burda belirtmek istediğim şey, insanları sevin. Wisconsin fazlasıyla yaşanabilir gürültüden uzak, etrafta geyiklerin ve sincapların cirit attığı, uçsuz bucaksız bungalov evlere ev sahibi eden mükemmel bir eyalet benim gözümde. Gidin ve orayı da sevin derim. Sonra ne mi oldu? Eylül’ün sonunda hayallerim de bir son bulmak zorunda oldu. Haliyle tekrar gidebilecek parayı toparlamak herkes için çok mümkün değil.

Sonrasında mezun oldum ve work and travel bir hayal olarak kaldı benim için. Mezun oldukan sonraki bir senelik süreçte, Internshipler koşturdum, trainingler koşturdum, naylon stajlar buldum ( Bu kısım illegal birazcık.), fakat American şirketlerinin Job Offer ya da Staj Belgesi yollamaktaki korkunç ‘AAG (bu yurtdışı işlerini ayarlayan aracı ve kazıkçı sponsorlar’ ile irtibata geçmelisin deyişleri, beni Amerika arayışından vazgeçirdi. Çünkü inanın çok daha maliyetli Self olarak ayarlayamadığınız her şey. Sonra dedim ki; ‘Bahar, sen KPSS adamı mısın? Oturup senelerini içerisinde amca veya dayının olmadığı bir kuruluşun düzenlediği sınava mı adayacaksın?’. Cevabım tabi ki ‘Hayır’ oldu. Sonra araştırmaya koyuldum tabi. Bir baktım Avustralya ve Yeni Zelanda için verilen bir vize mevcut: Work and Holiday. Peki Work and Holiday nedir?

Work and Holiday Avustralya

Dedim acaba Work and Holiday maliyeti nedir? Düşündüğümden ve biriktirebildiğimden çok daha azdı. Work and Holiday vizesi üniversite öğrencisi ya da mezunu kişilere verilebiliyor sadece, 1 yıllık bir vize, hem çalışıyorsun, istersen master bile yapabiliyorsun ve tatil tabi ki. Avustralya standartları en yüksek olan ülkelerden biri, pahalı da biraz. Tabi ki geliriniz de buna endeksli. Önce IELTS adında uluslararası bir sınava girdim. Sınav ücreti 400 lira kadar bu kısmı sinir bozucu. Fakat bu vizeye başvurabilmek için IELTS ya da TOEFL skorunuz olması şart. IELTS 9 üzerinden değerlendiriliyor ve en az 4.5 almanız şart. TOEFL’a göre çok çok daha kolay. TOEFL için de 46 skor istiyorlar bu arada. TOEFL’a girmek isteyenler IELTS’i denesin derim her alanda. Artık her ülke de geçerliliği var diye biliyorum. Her neyse. IELTS’ten geçtim. Fakat daha sonra konsolosluğun eğer her hangi bir dil skorunuz yoksa sizle telefon üzerinden mülakat yapabildiğini öğrendim. Bu riske girmeyin derim. Çünkü telefon bu, belli mi olur? Çekmez, bozulur falan. Benim skorum olduğu için mülakatım Türkçe idi. Gerekli belgeler falan ayrıntıya girmeyeceğim. Türkiye de sadece 100 kişiye verilen bu vize için avantaj, bu sınavı geçip ya da kendini mülakata saklayıp, kontejan açıldığı tarihten itibaren evrakları tez elden ulaştırabilirmek. Google üzerinden Work and Holiday Avustralya yazarsanız, ihtiyaç olan belge, kriter falan fişman elde edebilirsiniz. Bir yurtdışı eğitim şirketi ile iletişime geçtim. Çok da memnunum. 500 lira kadar bir danışmanlık ücreti ödedim, eğer herhangi bir dil okulu düşüncem olursa, bu ücreti okulun fiyatından düşüyorlar.

Bunun dışında vizesi biraz pahalı, yani diğer ülkelere göre 864 TL kadar. Ayrıca bir masrafınız yok. Vize sanal bir vize size mail ile yolluyolar, uçak biletini alıp atlayıp gidiyorsunuz. Ve cep harçlığınız. Hee şöyle de birşey var, tabi senin orada geçimini sağlayabileceğinden emin olmak için 7000 Aud (Avustralya Doları) bir mebla istiyorlar gidiş geliş uçak bilet fiyatı dahil, banka hesabınızda. Çözümü kolay, ben ödünç aldım, hesabımda gösterdim ve parayı iade ettim. Bu da sizden istenilen belgeler arasında. Vizeniz çıktıktan en geç bir sene içerisinde Avustralya’da olmalısınız ve işin güzelliği, ne zaman giderseniz gidin, vizeniz Avustralya’ya ayak bastığınız tarihten itibaren başlıyor. Belki bazılarınız biraz para koymak isterse kenara, 1 seneleri var 🙂 Sözün özü ben vizemi aldım, hayallerimden biri Amerika iken, Eylül’de Avustralya yolcusuyum. Görebileceğim en güzel ülkelerden biriymiş araştırmalarıma göre. Sadece örümcekleri beni biraz korkutuyor 🙂 Yani siz de yapın, deneyin. Kendinizi bir bankaya sıkıştırmayın, bir sınava adamayın. Hayalllerinizi geniş tutun. Avustralya’da bir senenin bana neler getireceğini bilmiyorum, tecrübe, dil, eğlence, ve belki de göçmenlik vizesi olabileceği kesin. Ben bu Eylül Sydney yada Melbourne deyim. Sizi de beklerim. Gelin.

Bahar Kesimal

Work and Holiday

Work and Holiday

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *