WAT Vergi İadesi Nasıl Alınır

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sevgili Watçı arkadaşlarım , VERGİLERİNİZİ NASIL GERİ ALABİLİRSİNİZ biraz onun hakkında konuşacağım.
Vergilerinizi almak için aracı acentaları kullanmanızı tavsiye ederim. RTtax, Dentax, Turbotax, TaxBack gibi firmalar bu konuda aktif görev gören firmalardır. Malesef ki Türkiye’den herhangi bir firma bu konuda hizmet vermiyor.
Benim sizlere birinci tavsiyem Work and Travel yaparken programa kayıt olduğunuz TÜRKİYE’deki Work and Travel Şirketlerinizin sizin yerinize bu işlemi yapması. Zaten görevleri sizlerin teknik hizmetlerinizi yerine getirmektir buda onların başlıca görevlerinden biri.

Vergileriniz yıl sonu aralık ayında hesaplanır ve W2 formunda net olarak size gösterilir. Keza W2 formunuz yoksa son paychecklerinizde bu görevi görecektir. Burdanda WAT2017’ye katılacak arkadaşlara da bir tavsiye vereyim Paychecklerini atmasınlar. Vergi iadesinde işlerine yarayabilir.

Vergi iade alımları Şubat ayında başlar. Yani 2016 yılında calıştığınız vergiler Aralık ayında belgelendirilir ve hesaplanır, 2017’nin Şubat ayında sizlere yatırılmaya başlanır. Dünya çapında 100 binlerce insan bu vergi alımlarına basvurduğu için HEMEN BAŞVURUMU YAPTIM, BUĞÜN YARIN YATARACAKTIR diye bir konu söz konusu DEĞİLDİR. Standart tax back başvurusu yaptıysanız paranızı geri almanız 3 ile 8 ayı bulabilir. Hızlı almak isterseniz bunun kesintiye oranla katagorileri vardır. Work and Travel şirketinizden bu konu hakkında bilgi isteyebilirsiniz.

Peki vizeye basvurmak için HANGİ BELGELERE İHTİYACINIZ VAR ?

WAT Vergi İadesi Nasıl Alınır

WAT Vergi İadesi Nasıl Alınır

1- DS 2019 formu
2- SSN (Social Security Number)
3- Vizenizin Fotokopisi
4- Pasaportunuzun Fotokipisi
5- W2 Formu veya işyerinizden aldığınız son Paycheck.
NOT : Son paycheck’iniz mevcut değilse, W2 formunuzu Ocak, Şubat aylarında Amerikada’ki işverininizden talep edebilirsiniz.

Her firmanın kesinti-hız oranları farklıdır. Bazı firmalar vergi iadeniz için adınıza çek göndermektedir. Bazıları Amerikan Bankalarında açık bir hesabınızın bulunmasını ister ve parayı oraya yatırır. Kimisi de Payoneer Kart çıkarttırarak bankamatik kartıyla ile paranızı Türkiye’den çekmenizi sağlar.

Her Tax firmasının usulü ve kesintileri farklı olduğundan benim şiddetli tavsiyem bu işlemi Work and Travel acentanıza yaptırmanızdır.

BONUS : Gözüme çarpan durumlardan birisi de bazı kişilerin vergilerinize iadelerinde belli bir miktar extra para ve ya kesintisiz vergi iadesi teklifleridir. Kimsenin günahını almak istemem fakat net bir bilgim olmamakla beraber benim güvenebilecegim ve aklıma yatan bir yöntem değildir.

BONUS2: Ben kendi vergi iademi RTtax ile PAYONEER kart aracılığıyla yaptım ve bunu videoladım. Videoyu izlemek isterseniz Youtube’da “Macera Rehberi” kanalında bulabilirsiniz.

Work and Travel’a dair her türlü sorularınıza elimden geldiğince cevaplamaya çalısacağım.

Doğukan Helvacı

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *