Work and Travel Ücretleri ve Toplam Maliyeti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Work and Travel programına katılmak için araştırma yapıyorsunuz veya karar verdiniz fakat programın maliyetleri hakkında herkesten farklı bilgiler mi alıyorsunuz? Sizler için kendi tecrübelerimle birlikte, genel olarak harmanlayarak Work and Travel ücretleri ve Work and Travel maliyeti hakkında açıklayıcı bir yazı hazırladımWork and Travel toplamda ne kadara mâl oluyor? Work and Travel fiyatları ve toplam masrafları nedir?

1- Work and Travel Şirket Maliyetleri

Work and Travel programına katılım yapabilmek için Amerika’da DS-2019 belgesi basmaya yetkisi olan bir kurumun anlaşmalı olduğu Türkiye temsilceleriyle, yani Work and Travel Şirketleri ile iletişim sağlamanız gerekmektedir. Bu firmaların sizleri gönderebilmesi için yapması gerekenler ;

– Dosyanızın hazırlanması
– Ds-2019 belgenizin basılmasını saglamak
– Calışma izinlerinizi ayarlamak
– İş ve konaklamanızı sağlamak

Türkiye’deki acentalar bu gibi asli görevleri dışında sizlere sunduğu hizmetlere göre fiyat farklılıkları göstermektedir. Firmaların fiyatları dönem içerisinde farklılıklar gösterirken ortalama olarak güvenilir firmaların Work ad Travel 2017 fiyatları 1900-2200$ dolar arasında degişim göstermektedir.

2- Vize Ücreti ve Sevis Ücreti

Work and Travel Ücretleri ve Toplam Maliyeti

Work and Travel Ücretleri ve Toplam Maliyeti

Türkiye vatandaşı olan herkes Amerika’ya gitmeden önce ABD topraklarına giriş izni olarak işlev gören Amerika vizesine sahip olmalıdır. Work and Travel ögrencilerinin başvurduğu J1 türü vize basvurusu için Amerikan Konsolosluğuna ödenilmesi gereken ücret ise 160$‘dır. Work and Travel vizesinin yanı sıra Amerikan hükümeti Amerika’ya ayak basmak isteyen tüm ögrencilerin bilgilerini kaydettiği SEVİS (Student Exchange Visitor Information System) hizmet bedeli olarak 35$ ücret ödemek zorundadırlar.

Yani Work and Travel programına katılmak isteyen bir ögrenci J1 vizesi alabilmek için 160 dolar vize basvurusu ve 35 dolar SEVİS kayıt bedeli olarak 195$ Amerikan Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine ödemektedir.

3- Pasaport ve Harç Ücretleri

Vize alabilmek ve yurtdışına çıkabilmek için uluslararası kimlik görevi gören bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Bu pasaport ücretleri de hem defter ücreti hem de yılına göre vize harç ücreti olarak ikiye ayrılmaktadır. Fakat yeni çıkan yasaya göre tüm 25 yaş altındaki ögrenciler bulundukları yaştan itibaren 26 yaşına girene kadar vize harç ücretinden muaf olabiliyorlar. Yani Work and Travel programına katılmayı düşünüyorsanız ve 25 yaşından küçükseniz size pasaport maliyeti sadece defter parası olarak 87.5 TL olarak maliyetlenecektir.

4- Uçak Bileti ve Ulaşım Masrafları

Türkiye’den Amerika’ya direk uçuşların çok pahalı ve bulunmasının zor olduğunu bildiğimizden dolayı, aktarmalı ve fiyatları uygun olan ögrenci uçak biletleri hakkında bilgi vermem gerekmektedir. ABD sınırlarının genişliği ve programın geniş bir alana yayılmış olmasından dolayı net bir fiyatlama veremesem de, ortalama fiyatlara değinmek istiyorum.

Türkiye’den Amerika’ya en ucuz uçak biletleri ile uçmak isteyen birisi için en ideal lokasyon Amerika’nın Türkiye’ye yakın olan Doğu Yakası’na uçması gerekir. Yani New York, New Jersey, Boston gibi bölgelere uçacak birisi için erken rezarvasyon, çok aktarmalı bir uçuş ve ekonomi sınıfı düşünüldüğü zaman ortalama bulunabilcek en uygun biletler 550-750 dolar arasında olduğunu belirteyim.

Türkiye’den Amerika’nın Batı tarafına uçmak isteyen birisinin ekonomi sınıfı, erken rezasvasyon ve çok aktarmalı ihtimaller dahilinde bulabilecegi en uygun uçak bileti aralığı 650-950 dolar aralığında olduğunu bilelim. Orta Amerika için daha çok bu fiyatlar 650-800 dolar arasındadır.

Yani Türkiye’den ABD’ye uçak biletleri ortalama olarak 550-950 dolar arasında lokasyona göre değişiklik göstermektedir.

5- Diğer Harcamalar ve Harçlık

Amerika’ya giderken dünyanın öbür ucana gittiğinizi ve ilk etapta başınıza gelebilcek herhangi bir sıkıntıda yalnız olacağınızı unutmayınız. Gittiğiniz şehirde otelde kalmanız, uçağı kaçırabilceğiniz, taksi veya uber kullanabilme ihtimaliniz olduğunu unutmayınız. Amerika’da maaşların saatlik ücret üzerinden hesaplanıp 2 haftada bir size verilen çekler aracılığıyla ödendiğini bilmekte fayda var. Bu yüzden her ne kadar ilk maaşınızı alana kadar işvereniniz size sağladığı konaklamadan para almazken (maaşınız üzerinden vergilerle beraber kesilir.) yemek masrafları ve olası risk durumlarını düşünerekten cebinize belli bir miktar para almanızı tavsiye ederim. Fakat bu parayı program maaliyeti olarak düşünmeyeniz, sizin kendi ihtiyaclarınız doğrultusunda yanınızda taşımanız gereken paradır.

Peki ne kadar harçlık almalıyım?

Amerika’da en çok para harcamanız ilk etapta yemekten dolayı olacağı için; yemekleri işverenler tarafından sağlanan arkadaşlara 400-500 dolar tavsiye ederken, yemek ihtiyaçlarını kendileri sağlıyacak olanlara yanlarında 600-800 dolar taşımalarını tavsiye ederim. Bu miktarı ne kadar arttırabilirseniz sizin için o kadar iyi olacağını da söylemekte fayda var.

Dogukan Helvaci

Work and Travel 2017 Teklif
Work and Travel 2017 için Teklif almak isterseniz görseli tıklayabilirsiniz.

Share.

About Author

1 Yorum

  1. Work and Travel programlar ücreti 1800-2000 dolar civarında. Bazı şirketler 2200 dolar diyor ama yine fiyatları düşüyor.

Leave A Reply

Spam Denetimi *