WAT Amelelik de Değil, Kölelik de Değil

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Programa birkaç defa katılan Facebook sayfa takipçilerimizden Kerem Kaşıkçı, Work and Travel Çalışma Şartları, programın kapsamı ve amacı hakkında kendi yorumlarını yazdı. Biz de bu yazıyı aynen sizlerle paylaşıyoruz.

Work and travel amelelik değildir… Kölelik hiç değildir… Peki nedir bu “WAT” denilen program? İzin verirseniz size kendi tecrübelerimden, yaşadıklarımdan ve çevremdeki insanların yaşadıklarından bazı şeyler paylaşayım.

Work and Travel’daki İşler

WAT Amelelik de Değil, Kölelik de Değil

WAT Amelelik de Değil, Kölelik de Değil

Öncelikle bu programın bir çalışma programı olduğunu sakın unutmayalım. Herkes nasılsa Amerika’ya gideceğim, New York’ta gezeceğim Las Vegas’a gideceğim diye hayal kurarak Work and Travel programına başvuruyor. Ancak 3 ay gibi bir süreyi çalışarak geçireceğini unutuyor. Bu program hakkında amelelik, kölelik diyen yazılar okuyorum. Work and Travel amelelik veya kölelik değil, zaman zaman yaptığınız Work and Travel İşleri amelelik olabiliyor ancak Türkiye’de sen o işi yapsan yine amelelik olmuş olacak bu programa sıcak evinde netinin başında baba parası yiyen insanlar başvurmasın yoksa bu onlar için kölelik olur. Amerika’ya gitmeden önce biraz ezilin bir yerlerde çalışın; çalışın ki çalışmak ne demek başka birinden emir almak ne demek ezilmek ne demek öğrenin eğer öğrenirseniz o yüzden alın terinizle kazandığınız para size amelelik olarak gelmez.

Ben geçen sene 5 yıldızlı bir otelde housekeeper idim aynı zamanda laundry’sinde de çalıştım ve haftada kimsenin hayal edemeyeceği 50-55 saatleri gördüm, anlaşmam haftada 32 saat olmasına rağmen. Türkiye’de ortalama bir housekeeper 1300 lira alır, haftada 6 gün çalışır, günde 9 saat çalışır; ay da 26 gün yapar. Günü 50 tl’ye saati de 5,5 tl gibi bir rakama gelmektedir. Amerika’da ise en az 8 dolar alırsın bazı yerler 9 dolar verir. Saati 8 dersek ortalama hesap ile günde 9 saatten 72 dolar, ayda 26 günden 1872 dolar yapar bu da 4 bin liradan fazla para demektedir. Tabi günde 9 saat çalışmazsın genelde 6-7 saattir burada. Demek istediğim olay sen orada kölelik değil burada kölelik yapıyorsun, o yüzden gitmeden önce Work and Travel İş Seçiminizi yaparken buradaki işle karşılaştırın ve iş seçimini eyalete göre değil işin durumuna göre overtime var mı? bonus var mı? kalacak yer sağlıyor mu? gibi durumlara bakın…

İş durumunu anlattıktan sonra asıl amacı olan Work & Travel programının kültürel değişimden bahsetmek istiyorum. Bu program sayesinde belki de haritada yerini bile bilmediğiniz ülkelerden gelen insanlarla iletişim kuracak arkadaş olacak ve onları tanıyacaksınız. Bu sayede de onlarda sizi tanıyacak ve Türk kültürü hakkında da bilgi almış olacak. Sizler bir bakıma ülkemizi orada temsil ediyor olmuş olacaksınız, sizin orada hal ve tavırlarınız sıcak kanlı oluşunuz kısaca her şey onları etkileyebilir ya da negative yönde düşünmelerini sağlayabilir. Ben orada bir çok ülkeden arkadaş edindim. Meksika, Peru, Rusya, Çin, Taiwan, Japonya, Ukrayna, Bulgaristan gibi ülkelerden gelen ve tabi ki Amerikan arkadaşlarım oldu ve bazılarıyla şu anda bile konuşuyorum. Work And Travel programı işte size bunu sağlar; arkadaş edindirir, kültür tanıtır, sizin kültürünüzü de tanıtmanıza fırsat verir. Amelelik yaparak da bunu yapabilirsiniz emin olun. İngilizce gelişir mi? Evet ister istemez geliştirirsiniz, sizin orada tabelalara bile bakmanız, ne anlama geldiğini anlamanız size katkı sağlar. Bu programa katıldığım için asla pişman olmadım ve iyi ki katılmışım dedim bana çok şey kattı en önemlisi dünyanın başka bir ucunda yanımda ailem olmadan ayakta durmayı öğrendim. Bana iş tecrübesi kazandırdı bir çok eyalet gezdim her günüm de yeni deneyimler yaşadım ve orada edindiğim iş tecrübeleri bu sene Türkiye’de başka bir 5 yıldızlı otelde çalışmama vesile oldu. Yani kapı kapıyı açmış oldu. Sizin cv’nize Amerika’da falan yerde 3 ay şu işi yaptım yazmanız gelecekte size işverecek olan kişileri etkileyebilir.

Kerem Kaşıkçı

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *