Vizeden Red Aldım Ama Tekrar Deneyeceğim

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Arkadaşlar ilk görüşmede vizeyi alamadım tekrar 5 Haziran’da görüşmem var. İlk Work and Travel vize görüşmesinde neler yaşadığımı paylaşmak istedim. Özellikle de ortalama sorunu olanlar için.

Öncelikle eğer ağırlıklı genel not ortalamanız 2.0’ın altında değilse ve ingilizceniz orta düzeydeyse vize görüşmesinde hiç tedirgin olmayın. 16 Mayıs Perşembe günü Work and Travel vize görüşmesi için İstanbul Amerikan Konsolosluğuna gittim. Ağırlıklı genel not ortalamam 1.80 olduğu için endişeliydim fakat Work and Travel şirketim ve çevremdeki daha önce WAT yapmış olanlar İngilizce Öğretmenliği bölümünde okuduğum için vizeyi rahatça alabileceğimi söylemişlerdi. Ayrıca 1.50 ve 1.60 ortalama ile vize alanların yazılarını okumuştum. Yine de tabi ki o endişe gitmemişti içimden.

Work and Travel Vizesinden Red

O gün konsolosluktan içeri girip parmak izi verdikten sonra diğerlerinin görüşmelerini dinlerken fazlasıyla rahatlamıştım. Çünkü sorulan sorular, kurulan cümleler o kadar basitti ki, ya da bölümümden dolayı bana öyle geliyordu, vizeyi kesinlikle aldım gözüyle bakıyordum artık. Fakat 11 numaralı bankodaki sarışın bayan bana tek bir soru sordu. Amerika’da ne iş yapacaksın? Bu soruya gayet doğru bi şekilde cevap verdikten sonra rahatlıkla ikinci soruyu beklerken bir anda “sana vize veremeyiz” cümlesiyle karşı karşıya kaldım. Bana soruyu sorduğu ve benim cevapladığım sürede transkriptime bakıyordu ve ortalamamdan dolayı vize vermedi. Daha önce de yazdığım gibi daha düşük ortalamadaki insanların vize alıp benim alamayışım,özellikle de ingilizcem hiç test edilmeden,sadece 1 soru sorularak Work and Travel vize reddi almam canımı fazlasıyla sıktı. Aynı gün içinde tekrar vize başvurusu yaptım ve 5 Haziran’da bu kez Ankara’da tekrar vize görüşmem olacak. Umarım bu kez Work and Travel vizesini alacağım. Herkese Özgürlükler Ülkesi’nde iyi eğlenceler. Sizlerle oralarda tanışmak dileğiyle.

Erdinç El

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *