Tembelseniz Size American Dream’de Yer Yok

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bir tarafta yıllardır hayalini kurduğun ülkeyi görmek -tabi fırsat kalırsa- diğer yanda da Türkiye’de sümüğünü atmayacağın işleri Amerika standartları için komik paralara yapmak. Evet, bu Work and Travel programı gönüllü olarak, üstüne paralar dökerek gittiğimiz kültürel bir değişim programı idi. Şimdi ise uyanık Amerikan işverenlerin ucuz işgücü olarak lehlerine çevirdiği modern kölelik haline geldi bence. Ben daha önce yurtdışında farklı ülkelerde bulunmuş, İngilizcesi advanced seviyesine yakın biri olarak yazıyorum.

Şirket seçimi önemli ama sonuç olarak yalnızsınız o nedenle çok takılmayın. Michigan eyaletinde Kanada sınırına yakın 3000 nüfuslu bir kasabada satış danışmanlığı yaptım ve haftalık 650 dolar alıyordum. Günde 13 saat çalışıyordum ve yemek yemeye vaktim olmuyordu. Çok çalıştık be. Tanıştığım Amerikalılar saati 15 dolardan aşağı çalışmam diyorlardı. O zaman anladım emeğimin karşılığını alamadığımı. Kısacası ödediğim parayı çıkarttım cebimde de parayla döndüm.

Work & Travel İçin Bazı Tavsiyeler

– Housekeeping’den uzak durun tüm şirketler ısrar eder kabul etmeyin.
– Amerika’da ikinci işi bulmak zor. Bulan için de çalışmak zor 1. İşveren çalışma saatlerinizi bencil bir şekilde düzenliyor çünkü.
– Amacınızı belirleyin. Para yapmak mı gezmek mi? Para yapmak isteyenler montana gibi eyaletlerde çok rahat bu amaca ulaşabilir.
– İngilizceniz orta seviyede değilse gitmeyin.
– Yine de gideceğim derseniz işiniz pek iyi olmayacak.
– Tembelseniz size american dream’de yer yok.

Sonuç olarak hiçbir üniversitede öğrenemeyeceğiniz hayat dersleri alacak, ufkunuzu genişletecek, kendi ayakları üzerinde durabilecek, gezebilecek, diliniz gelişecek ve en iyisi deli bir özgüven patlaması yaşayacaksınız. Yaşayacağınız her şeye değer bir tecrübe.

Pelin Bingöl

American Dream

American Dream

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *