Sosyal Güvenlik Numarası

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) Amerika’da yasal olarak çalışan herkesin almak zorunda olduğunuz bir numaradır. Bütün Work and Travel ve orada çalışacak Amerikada staj katılımcıları da bu numarayı almak zorundadır. Amerikan hükümeti bu numara ile bütün kimlik bilgileriniz ve vergi ödemelerinizi takip eder. Amerika’ya vardığınızda mutlaka SSN için Sosyal Güvenlik Ofislerine (Social Security Office) başvuru yapın. Özellikle daha iç bölgelerde küçük yerleşim birimlerine giden öğrenciler kendilerine en yakın sosyal güvenlik ofisi adresini öğrenmeliler. Eğer Sosyal Güvenlik Numaranız olmazsa işverenlerin size ödeme paycheck’i veremeyeceğini unutmayın.
Social Security Card (SSC) Başvurusu İçin Gereken Belgeler
Sosyal Güvenlik Kartı başvurusunu Sosyal Güvenlik Ofisine giderek şahsen yapmanız gerekmektedir. Başvuru için yanınızda

    • 1- DS 2019 formu
    • 2- Sevis
    • 3- I 94 Kartı
    • 4- Pasaport
    • 5- İş Sözleşmesi – Job Offer – Job Agreement – Çalışacağınız Yerin Adresi

bulunması gerekmektedir. Başvuru yaptıktan yaklaşık 1 -4 hafta arası bir süre geçtikten sonra Sosyal Güvenlik Kart’ınız elinize ulaşmış olması gerekir. Bu dönemde yasal olarak çalışabilirsiniz ancak Sosyal Güvenlik Ofisinden başvuru yaptığınınıza dair ve SSN çıkana kadar çalışabileceğinizi gösteren bir evrak alıp işverene vermelisiniz.
Sosyal Güvenlk Numaranız olmadan işveren size pay check kesemez ,  maaşınızı alamazsınız. Sosyal güvenlik kartınızı ve numaranızı dikkatli muhafaza edin.

http://ssa.gov adresinden sosyal güvenlik ofislerini bulabilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *