Seneye Yine Amerika Yollarındayım

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1. bölümde “Amerika’ya Hedeflerim Olduğu İçin Gelmiştim” başlığı altında yazmıştım ve yazı serisi 2. bölümde devam ediyor. Eğer okumadıysanız önce 1. bölümü okuyabilirsiniz.

Arkadaşlar sizlere Amerika’nın insanlarından da bahsetmek istiyorum. Ben orada bir çok insan tanıdım ve bir çok insanla zaman harcadım. Örneğin; ben normalde futbolu seven bir insanım bu yüzden orada futbol oynayan pek fazla insan bulamıyordum, beni şaşırtan taraf ise futbolu erkeklerden çok kızlar oynamayı daha seviyor, ben de orada erkeklerden çok kızlarla oynuyordum ve inanın onlar erkeklerden daha iyi oynuyordu 🙂 Ev partileri çok sık var ve bira içmeyi seviyorsanız burası tam size göre, haa bir de masa oyunları var. Masanın bir ucunda siz diğer ucunda içi yarısına kadar dolu bira vs. içkiler bulunuyor tabi senin de önünde o bardaklardan var. Amaç pinpon topunu bardağın içine isabet edersen o bardaktaki içkiyi rakibine içiyorsun. Bir de Shot Ruleti var 🙂 Shot bardaklarını poker ruletinde olduğu gibi numaraların karşısına koyuyorsunuz. Ruleti çevirip topu atıyorsunuz istedigin sayıyı tutturursan o içkiyi istediğin kişiye içiriyorsun, tutturamazsan sen içiyorsun. Amerika’da eğlence böyleydi yani benim bulunduğum yerde ve insanları çok cana yakın yani benim bulunduğum yerde insanlar cok yardımseverdi ve her zaman hoşgörüyle karşılıyorlardı. Eski iş yerimdeki patronlarım ve bir kac kişi hariç.

Seneye Yine Amerika Yollarındayım

Seneye Yine Amerika Yollarındayım

Siz çalışırken garson ya da barmen ya da müşterilere hizmet ederseniz inanin karşınızdaki insanlar sizin yabancı olduğunuzu anladığı için size çok daha yakın ve hoşgörüyle davranıyorlar. Ben öyle gördüm öyle yaşadım. Yalnız şunu da belirtmek istiyorum oradaki yaşam biçimi sizi ilk zamanlar etkileyebilir; yani Türkiye’de aradığınız yemekleri veya ortamı ilk zamanlar yakalayamayabilirsiniz ama zaten siz de üniversitede kendi yaşamınızı oluşturken siz orada bir deneyim yaşıyorsunuz. O yüzden bu ortam yakalama acemiliğini atlatacağınızı düşünüyorum. Her şey iyi güzel gider. Ben ayaklarım üzerinde durmayı küçüklüğümden beri yaptığım için Amerika’da pek zorluk çekmiyordum.

O yüzden arkadaşlar size tavsiyem gerçekten kendinizi hazır hissediyorsanız Amerika’ya gidin ondan öncesinde Türkiye’de farklı şehirlerde tek başınıza kalmayı deneyin. Çünkü Amerika farklı bir ülke. Orada kesinlike dikkat etmelisiniz. Cebinizdeki parayı herkese söylemeyin çünkü orada da sizden para yemek isteyenler olacaktır. Mesela ben çalıstığım işyerinde genelde para biriktirdiğim için oradaki çalışanlar benden borç almak isterdi. Orada çalışacağınız iş yerlerinde PAYCHECK usulu vardır yani canlı para yok siz bankaya gidip o çeki bozdurup paranızı alırsınız ve bu her 2 haftada bir maaş verirler. Amerika’ya gitmeden önce kesinlikle dolar hesabınız olacak şekilde bir kredi kartınız olsun ya da herhangi tl hesabınız olan bir kredi kartı çünkü bazı yerler mesela Şikago gibi yerlerde konaklama ya da araba kiralamak isterseniz cash para kabul etmiyorlar. Benim başıma geldi. Ben 6 Ekim’de Türkiye’ye dönecektim bu yüzden 3 Ekim’de işten çıkışımı verdim ve artık tatil yapmak istedim. Ben Wisconsin’da yaşıyordum ama uçağım Şikago’daydi bu yüzden tatilimi Şikago’da yapmak istedim. Wisconsin’dan Şikago’ya VAN GOLDEN otobüsleriyle $30 dolar ödeme yaparak gittim. Direk havaalanına gittim ve biliyorsunuz genelde araba kiralamaların bir çoğu havaalanı çevresinde bulunur. Ben de öncesinde araştırdığım araba firmasına gittim ama kredi kartım olmadığı için kiralayamadım ve O’Hare havaalanına geri döndüm hava iyice kararmıştı arabayı kiralayamadığımız için şikago şehir merkezine taksiyle $35-40 dolar karşılıgında gittim yine araştırdığım otele girdiğimde kötü sonla karşılaştım cash para kabul etmediler. Saat 12 olmuştu ve ben 2 gün havaalanında konakladım yani uyudum :)) Tabi ki bunlar benim kötü değil iyi anılarım olmuştu çünkü ben bu tür olayları kötü değil iyi olarak görüyorum sonuçta havaalanında kalamayabilirdim de. Ben bunları size anlatıyorum çünkü siz bunları okuyup ona göre tedbirinizi almalısınız.

Seneye Yine Amerika Yolları Göründü

Amerika’da son 2 ay çalıştığım dönemde her iki işyeri sahibi de beni seneye tekrar istediler ben de bu seneki acemiliğimi Work and Travel 2016‘da çavuşluğa terfi olarak tekrar yaşayacağım. Kimseye minnet etmeyin, ingilizceniz önemli bir etkendir. Karşı taraftakine kendinizi ifade etmelisiniz. Zor durumda kalacağınız anda bazen size kimse yardım etmez ya da sizi anlamayacağı için yardım edemeyebilir. Telefonunuzu mutlaka yurtdışında kullanıma açık tutmalısınız aksi durumda ailenize ya da Türkiye’deki ajansınıza ulaşabilmeniz için ayrıca Amerika’daki sponsorunuzla da bağınızı kopartmayın çünkü Türkiye’deki ajansınız Amerika’da bazen size ulaşamayabilir bu yüzden Amerika’daki sponsorunuz bu yüzden var size yardım etmek için oradalar. Siz bunun için onlara ödeme yaptınız. Amerikada para kazanır mıyım diye kafasında soru işareti olan arkadaşlarıma da şunu söylemek istiyorum. Ben kazandım çünkü ben pes etmedim hedeflerim oldu. Orada eğer gerçekten çalışıp iyi bir tatil yapmak istiyorsanız bunu oraya gidip sıkı çalışmanın ardından gerçekleştirebilirsiniz. Herkese başarılar diliyorum. Yeni serüvenler ile sizlere veda ediyorum.

Görüşürüz arkadaşlar kendinize iyi bakın.

Mehmet Hasanogullari

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *