Resmen Dolandırıldık ve Türkiye’ye Döndük

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba arkadaşlar. Yine Work and Travel için kayıt zamanı geldi ve bu dönemde bir çoğunuz programı ve Work and Travel şirketlerini araştırıyor. Bazılarınız kayıt olmak üzere ve bazılarınız da kayıt oldu bile. Aslında ben sizi şirket ismi vererek uyarmak istiyorum ama maalesef site kurallarına uygun olmadığı için şirket ismi veremiyorum. Şirketin bana yaptıklarını çevremdekilere anlatmak benim görevim artık, çünkü gerçekten bizim şirket beni ve benimle giden 10 öğrenciyi inanılmaz mağdur etti.

Bana ayarladıkları iş Boston’da idi, bana evime 10 dakika mesafesinde işin olacak dendi. İşim ile evim arası tam 2 saat mesafeseydi, hem de tek vesait yoktu. Neyse, katlanacağız deyip iş yerime gittim. Amerika’ya elimde iş sözleşmesi ile gittim ama beni işe almadılar, yer yok dediler. İşçi eksiklerinin olmadığını söylediler. O an şok oldum. Çünkü taa Amerika’ya binlerce dolar ödeyerek o iş gelmiştim ve öyle bir iş yoktu. Elimde iş sözleşmem var dedim ama kimse tınlamadı. Hemen Türkiye’deki şirketimi aradım, “yapacak bir şey yok” dediler ve alakasız bir iş önerdiler. İstersen başka bir iş var dediler. Sonra o iş çok ağır geldi ve bunu söyledim. İşten çık sana paranı iade edeceğiz dediler, garanti olsun diye Amerika’daki sponsora da bildirip onay aldım ve ben de işten çıktım. Bunun üzerine “maalesef paranı iade edemeyeceğiz” dediler ve orada işsiz kalamayacağımı söyleyip başka da iş imkanlarının olmadığını bildirdiler ve benim vizemi iptal ettiklerini söylediler. Amerika’daki DS sponsoru da hiçbir şey yapmadı ve ben de bunun üzerine döndüm. Benim gibi 10 Türk öğrenci daha vardı aynı yerde benzer durumda, hepsi aynı şirketle gitmişlerdi.

Türkiye’de dünyanın parasını verip gittim ama Amerika’ya gidince bir baktım ortada iş miş yok, resmen dolandırıldık ve Türkiye’ye dönmek zorunda kaldık. Paramıza da zamanımıza da yazık oldu.
Geçen sene biz de bu dönemlerde şirketlerin peşinden koşuyor, hangisi iyi diye bakıyorduk. Size tavsiyem çok iyi araştırmadan sakın bir şirkete para ödemeyin, 200 dolar falan daha ucuz diye daha iyi sanmayın. Sonra verdiğiniz diğer tüm paralar çöpe gidebilir. Ben bu sene Work and Travel ile Amerika’ya gittim, macera eksik olmadı, çok sorunlar yaşadım ve erken döndüm. Çoğunuzun ilk yurt dışı, ilk zor hayat deneyimi olacak; heba olmasın, Work and Travel mağdurları arasında yer almayın. Umarım siz daha düzgün firmalarla gidersiniz daha düzgün araştırma yaparak. Herkese iyi eğlenceler.

Yusuf Horoz

Resmen Dolandırıldık ve Türkiye'ye Döndük

Resmen Dolandırıldık ve Türkiye’ye Döndük

 

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *