Pasaport İşlemleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Work And Travel maceranıza başlarken ilk yapmanız gereken çipli pasaport çıkarmaktır. Başta zahmetli görünse de hiçbir zorluğu olmayan işlemlerle bir gün içerisinde kolaylıkla halledebilirsiniz. En basit ve en sade şekilde yapmanız gerekenler aşağıda yazmaktadır.

Pasaport İşlemleri

Pasaport İşlemleri

Bildiğiniz gibi artık Çipli Pasaport kullanıyor ve yeni teknoloji ile güvenlik ve şifreleme sistemleri ile 3 kat daha güvenli pasaportlar kullanıyor. EGM, 20 Temmuz 2012 tarihinden itibaren pasaport başvurusu yapanlara gelişmiş çipleri olan pasaportlar verecek. Darphane’nin EGM’ye göndereceği yeni nesil pasaport defterleri başvurudan sonra 2 gün içinde teslim edilecek.

Çipli pasaport başvurularını İlçe Emniyet Müdürlüğü pasaport büro amirliklerine yapabilirsiniz.. Çipli pasaport için yurt dışında bulunan vatandaşlarımız ise Elçilik veya Konsolosluk gibi dış temsilciliklerimize başvurmaları gerekmektedir. 2012 Pasaport cüzdan ücreti 62,5 TL’dir.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

– T.C kimlik numaralı nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi.
– Öğrenci belgesi.
– Harçsız pasaporta başvurabilmek için üniversitenizden alacağınız dekan imzalı belge.
– Son 6 ay içerisinde çekilmiş biometrik 3 adet fotoğraf.
– Harçsız pasaport için yatırılmış defter bedeli. (Vergi Dairesinden Alınacak)
– Varsa eski pasaport ve parmak izi raporu.
– Eğer ilk kez pasaport alacaksanız parmak izi raporunuz.
– Parmak izi (müracaat sırasında alınmaktadır)

Harçsız Pasaport

Pasaport harç ücretlerini ödemekten kurtulabilmeniz için harçsız pasaport çıkarabilirsiniz. Harçlış pasaport çıkarmak için;

– Work and Travel Şirketleri harçsız pasaport alabilmeniz için okuduğunuz üniversiteye hitaben bir yazı yazıyor. Bu yazınız dekan tarafından imzalanacak ve siz yazıyı geri alacaksınız.
– Bu yazıyla ve öğrenci belgenizle birlikte bulunduğunuz şehirdeki vergi dairesine gidip harçsız pasaport bedelini yatıracaksınız.
– Daha sonra vergi dairesinden aldığınız dekontla birlikte emniyet müdürlüğüne gidip parmak izinizi vereceksiniz.
– Bunu da hallettikten sonra emniyet müdürlüğünde bulunan pasaport işlemleri veznesine gidip bütün evraklarını vermenizle birlikte pasaport süreciniz biter.
– İşlemleriniz hemen başlayıp en fazla 15 gün içinde adresine teslim edilir.

Work and Travel vizesi için yeşil pasaport sahibi olsanız dahivize başvurusu için lacivert pasaport çıkarmanız gerekmektedir. Vize İçin Gerekli Evraklar konusunda WAT Vizesi için gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *