Öğrenciyken Gidin Çalışın ve Gezin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba. Ben Rıdvan Taşdemir Sofia TIP Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim Work & Travel’a Bulgaristan’dan başvuruda bulunup yine buradan yani Sofia’dan Roma aktarmalı biletimle Chicago’ya Haziranın son haftası uçtum ve orda daha önce de tanımış bulunduğum Nick adında bir arkadaşım ve ailesiyle buluştum. Bir gün misafirleri olduktan sonra Greyhound’dan almış olduğum biletle Nort Dakota’ya yol aldım. 4 farklı yönlü biletimle her durakladığım terminallerde birileriyle tanışma fırsatı buldum; bazen yardım istediğim de oldu, bazen yardım ettiğimde ama yolculuğun en güzel tarafı kendi yaşlarımda tanışmış olduğum bir gençle oldu. Türkiye ile yakından ilgilenen ve ilk fırsatta oraları görmek isteyen genç yol boyunca esprili ve TR’ye olan meraklılığıyla çabucak geçen bir yolculuğa dönmüş oldu 30 küsür saatlik yolculuk.

Öğrenciyken Gidin Çalışın ve Gezin

Öğrenciyken Gidin Çalışın ve Gezin

Nort Dakota’da ilk işim olan housekeeper’lık ve hemen sonra bulmuş olduğum ikinci hatta üçüncü işyerlerim oldu ”cashier, pizzeria, cooker, runner, dishwasher” gibi. Orda zamanımdan arta kalanlarla bisiklet turlarına ve yüzmeye giderdik genelde, alışverişlerimizi şu an sahibi bir Türk olan Walmart’tan yapardık daha hesaplı ve çeşit bol olduğu için, eğlence olarak ufak barbecue partileri şeklinde olurdu WAT ile gelen diğer Türk öğrencilerle de tanışma fırsatı bulduk; kimisi kazandığının hepsini orada telefon, araba, giysi vb. şeyler alarak harcayıp döndü; kimisi ben gibi biraz harcayıp biraz da biriktirmişti.

USA’dan dönmeden son hafta biraz dolaşmak ve gezmek istediğimden dönüş biletimi NY City JFK havalimanı uçuşuna çevirttim NY City’de kalacak yerler baya pahalı olduğundan Bulgaristan’da tanıştığım Gil diye bir arkadaşım ve ailesiyle kaldım kendisi taksicilik yaptığından bazı günler işe beraber çıktık bu sayede çok gezme fırsatım oldu NY City’de; Central Park, Manhattan, Brooklyn ve daha bir çok yerleri gezip görme fırsatım oldu. Dönüşü NY City’den tekrar Roma’ya ve oradan yine Sofia’ya unutulmaz anılar büyük tecrübeler ve eğitim hayatıma destek olacak bir kısım parayla döndüm.

Az bir birikimi veya gidecek durumu olan herkese tavsiye ederim Work&Travel programını; özgüveniniz varsa para da biriktirebilirsiniz ve Amerika, kesinlikle öğrenciyken görüp gezilecek yerlerden başta gelir diye düşünüyorum… WAT ailesine teşekkür ediyorum bu kısa gibi görünen uzun hikayeyi sizlerle paylaşmamda yardımcı oldukları için…

Rıdvan Taşdemir

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *