Mezun Olmadan Önce Mutlaka WAT Yapın

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba Arkadaşlar. Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat son sınıf öğrenciyim. Avrupa’yı gezme hayallerini kurarken bir an kendimi work and travel’ın içinde buldum diyebilirim. Başvuruyu yaptım 12 Aralık 2014 Work and Travel iş fuarına katıldım, işi kaptım. Heyecanla vize görüşmesini bekledim. Süreç o kadar hızlı ve güzel geçti ki, gün geldi vize görüşmesine. Ortalamam 1.98di. Görevli bayan inceledi ama pek dikkate almadılar ve vizede bana sadece iki soru sordular. Birincisi ‘Neden kapalı alanlarda sigara içilmez?’ Diğeriyse ‘Faydalı gıdalara örnek verebilir misin?’ Aklınıza gelebilecek en basit cümleleri kurarak cevapladım ve ‘Vize onaylandı.’

Ertesi günü bileti aldım ve geri sayım başladı. Bu arada işim : Wisconsin Dells’te bulunan Kalahari Indoor Theme Park’ta Ride operator’lüktü. Saati 9$. Sahip olabileceğiniz en güzel işlerden birisi diyebilirim. Kapalı alan ,insanlarla iletişim içindesin ve istemesen bile dil bilgin gelişiyor. İkinci işi bulup ciddi para kazanan arkadaşlarım da oldu ama ben hiç aramadım bile ikinci işi. Zaten kolaylıkla overtime yapabiliyordum 2 haftada ortalama 700-900$ kazanıyordum.

Yalnız ve Endişeli Gittim Ama …

Gitmeden benim de çok endişelerim vardı. Hatta tek başına başvurduğum için tedirgin bile oluyordum zaman zaman. Ama inanın ki istemeseniz bile bi şekilde uçakta, kaldığınız yerde ve bir çok yerde karşınıza Türk çıkıyor. Wisconsin Dells’te 4 büyük binadan ve 2 kişilik odalardan oluşan Hiawatha denilen bir yurtta kaldım. Nerdeyse her ülkeden öğrenciler vardı. Gitmeden kalacağım yere mail atıp yabancı bir öğrenciyle kalmak istediğimi belirtmiştim ve öyle de oldu.

Daha önce Rusya’da bulunduğum için Rusça biliyordum oda arkadaşım Kırgızistan’lıydı ve bu sayede aynı zamanda Rusça’yı da geliştirdim. Her katta kocaman mutfağımız vardı. Gerekli olan her şeyi ertesi gün temin ettik Walmart’tan. Yemek konusunda hiç sorun yaşamadım. Tek sorunum iş yerinin yurda 1 saatlik yürüme mesafesi kadar uzak olmasıydı. Öğrencilerin yüzde 90’ı bisikletle gidip geliyordu. Biraz komik olsa da bisiklet fobim olduğu için sabahları 1$’a servisle işe gidiyordum ama dönüşte ya yürümek zorunda kalıyordum ya da otostop çekiyorduk. Her ne kadar yasal olmasa da 90 gün orada kaldıysam en az 70 kez otostopla döndüm diyebilirim. Otostop çekmek en büyük eğlencemiz olmuştu.

Gelelim eğlence kısmına: 10$’a Entertainment Card’ı temin ettik ve açık söylemek gerekirse Wisconsin Dells’te yapmadığımız şey kalmadı. Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi klüplere gidiyorduk arkadaş grubuyla. Eğlencenin dibine vuruyorduk diyebilirim. 2-3 kez işe ciddi şekilde sarhoş gittiğimi biliyorum. Telefonla bile yakalandım iş yerinde ama herhangi sorun yaşamadım. Sadece sabah toplantılarda bolca dalga geçiyorlardı.

Yazının 2. bölümünü “ Amerika’da bir Seyahat Macerası” başlıklı sayfada bulabilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *