Herkese Tavsiye Ediyorum; Gidin, Görün, Çalışın ve Gezin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Öncelikle herkese merhabalar. Daha önce Work and Travel yapmış bir arkadaşınızım. Benim Amerika’da Work and Travel ile geçirdiğim yaz,  hayatımın en unutulmaz yazı oldu. Gerçekten çok güzel bir yaz geçirdim ve herkese tavsiye ediyorum. Bu yüzden sizlere Amerika ve Work and Travel programı hakkında naçizane bazı bilgiler vermek istiyorum 🙂 Bu programı düşünen arkadaşlarıma yardımcı olmak için bir şeyler yazmaya karar verdim. Work and Travel süreci mükemmel olduğu kadar, hazırlık aşaması da zahmetli bir programdır zira. Hayatınızın en unutulmaz yazını geçireceğiniz için bu hazırlıklar bile insana hoş geliyor.

Önemli Tavsiyeler

Herkese Tavsiye Ediyorum; Gidin, Görün, Çalışın ve Gezin

Herkese Tavsiye Ediyorum; Gidin, Görün, Çalışın ve Gezin

Work and Travel için araştırmasını yapmış ve katılmaya kararını vermiş tüm arkadaşlara ilk tavsiyem gidişte mutlaka birisi olsun yanınızda. Amerika’ya tek başınaza inerseniz panik yapmamanız pek olası değil. Her şeyim hazırdı şimdi gitme vakti gelmişti ama JFK’ya inerken yanımda tek arkadaşım dahi yoktu. Mutlaka bir arkadaşınız ile gidin. Zira dünyanın en büyük havalimanında benim gibi şirket hatası sebebi ile tek başınıza ‘yanlış shuttle’ bekleyebilirsiniz ?

İkinci tavsiyem mutlaka kalacak yeriniz hazır olsun, günlerce sokakta kalan öğrenciler görmüştüm. Maryland/Ocean City kasabasında kiralık ev bulmak zahmetli iştir.

3. tavsiyem iş seçimi; herkes kendine uygun ve mümkünse bahşişli işlerde çalışsın. Amerika’da bahşiş bırakmak zorunludur, bunu unutmayınız ? Çok iyi para kazanabilirsiniz. Tabi ki şunu da belirtmem gerekir: Eğer İngilizce seviyeniz iyi değilse bahşişli işlerde çalışmanız çok zordur. Çünkü bahşiş alabileceğiniz işler genelde müşteri ile birebir karşı karşıya kaldığınız işler olur ve bu tür işler için de Amerikalı işverenler iyi İngilizcesi olan öğrencileri seçer. Ben food runner idim; gayet memnundum ve güzel kazandım. Bahşişli bir işti, ikinci işi gerek bile görmedim. Maryland eyaletinde idim. Başlarda kültür şoku yaşıyorsunuz, damak lezzeti epey farklı. Fakat zamanla alışıyorsunuz.

Travel için California eyaletine gitmiştim ve eğer mümkünse Amerika’nın Batı’sı için para biriktirin; zira Amerika’nın en pahalı şehirlerine hoş geldiniz ? Burayı görmek istiyorsanız mutlaka bir tık fazla birikim yapın.

Son tavsiyem; işlerden bıkacaksınız, ailenizi, annenizin yemeklerini özleyeceksiniz. Belki dayanılmaz bir hal alacak ama sakın bırakmayın. Çünkü böyle bir şans herkese nasip olmaz, doyasıya Amerika’nın tadını çıkarın. Ülkemizde bir ton para verdiğimiz marka ürünlerine stok yapın, araba kiralayın 3-5 arkadaş, burda benzin de sudan ucuz ? bolca gezin, hayatı yaşayın.

Oraya gittiğinizde her şeyin sistemli, insanlara fazla önem verildiğini göreceksiniz. Herkese tavsiye ediyorum; gidin, görün, çalışın ve gezin. Herkese bol şans diliyorum.

Aysun Tekeli

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *