Hayalleriniz Sizin Hayatınız, Hayallerinizi Yaşayın

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Eminim hayalini kurduğunuz bir Amerika var ve bunu gerçekleştirmede bir o kadar çekingensiniz. İngilizcenizin seviyesinden, Amerika vizesi alabilir miyim acaba korkusuna kadar tedirginsiniz. Merak etmeyin bunlar, Work and Travel yapmayı aklına koyan ve gerçekleştirmede bir o kadar kararlı olan insanların düşündüğü ve inandıklarından üstesinden rahatça geldikleri sorunlar. Aslında hedefinize ulaştığınızda bunların hatırlandığında çok hoş anılar olduğuna varıyorsunuz. Arkadaşlar, Work and Travel’ı hayatınızın belirli zamanlarında yapmanız gereken, sizi hayallerinize ulaştıran bir yol gibi düşünün. Yani öğrenci iken yaptınız yaptınız. Çünkü bu deneyimin tadı, bu yaşlarda yapılması gereken bir tecrübe aynı zamanda.

Hayalleriniz Sizin Hayatınız, Hayallerinizi Yaşayın

Hayalleriniz Sizin Hayatınız, Hayallerinizi Yaşayın

Wat için öncelikle bir sene öncesinde düşünür karar verir, bir şirket seçimi yapıp onun aracılığıyla (kayıt,evrak v.) işlemleri bir seneye yayıp ve yaz ayının gelmesini beklersiniz. Sonrasında vize telaşı, beni de en çok korkutan kısmı idi. O an o kadar heyecanlıydım ki hayatımda hiç bu kadar heyecanlandığımı hatırlamıyorum. Biraz İngilizcenizin olması ve biraz da şans ile bunu başarabilirsiniz.

Gel gelelim Amerika’ya ayak bastınız ve ‘Work’ kısmına. Ben bu kısmı kendimce ‘iki’ bölüme ayırıyorum. Work kısmı ‘İş yaşamınız’ ve şansınızın sizi getirdiği iş zamanınca yaşayacağınız “şehir“. Work and Travel öğrencilerinin en başta kaderini belirleyecek en önemli etkenler gidecekleri şehir ve çalıştıkları yerde ne kadar para kazanacaklarıdır. Ben pek fazla kazanamadım ama gittiğim şehir dünyada ‘iki kez’ en iyi şehir ödülünü almış Charleston (South Carolina) şehri idi. Ama yine de arkadaşımla bir hayalimiz vardı Travel yapmak, Amerika’nın Batı Yakası’nı gezmek ve görmek. Neresi olduğunu az çok tahmin etmişsinizdir. California.

Work kısmı iyisiyle kötüsüyle geçer. Burada kendinize ve anılarınıza bir şeyler katmak kesinlikle sizin elinizde olan bir şeydir. İşin zor olması, az para kazanıyor olmanız veya bizim yaşadığımız gibi ev içinde kaldığınız özellikle ‘Türk’ arkadaşlarınızla geçim sıkıntısının canınızı sıkmasına izin vermeyin. Hayatınızı ve hayallerinizi düşünün bunları umursayın. Plan yapın travel planı.

Travel, Work Kısmını Unutturur

Gel gelelim Travel kısmına herkesin en sevdiği kısım. Travel, Work kısmını unutturur derlerdi inanmazdım ama gerçekten de öyle oluyormuş dedim sonunda. Planlarınızı yapın ve rezervasyonlarınızı da. Hayallerinizi ertelemeyin, memlekete para götüreceğim diye, gezmek isteyeceğiniz yerlerden asla vazgeçmeyin. Amerika her çeşidinden insana, istediğini verir. Size kendinizi özgür hissetmenizi ve özgüveninizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olur.

Kısa bir dönemde de olsa hayatınızı tıpkı filmler de yaşıyormuş gibi hissetmenize izin verir.
Unutmayın, Amerika her şeye rağmen görülmeye değer bir yer…

Caner Akkaya (Big J)

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *