Dikkat Edin, WAT’taki Bu Sorunları Yaşamayın!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bu yıl Çankırı Karatekin Üniversitesi’den mezun oldum ve Work and Travel ile Amerika’ya gittim. Amerika maceramı ve bu programdaki, bence en önemli kısmı olan, kaliteli DS Sponsoru bulma konusunu anlatacağım.

Neden Work and Travel ile Amerika’ya Gitmek İstiyorum

dikkat wat'taki bu sorunları yaşamayın

dikkat wat’taki bu sorunları yaşamayın

Sanıyorum ki bir çoğunuzun hayalleri Amerika’ya gitmek ve belki de orada kalmak var; bu Amerika macerasını yaşama hayali bizi bu programa biraz daha itiyor. Mezun olduktan sonra başvuru yapacağımız işler için CV’ye bir Amerika iş tecrübesinin yazılması, İngilizceyi biraz daha geliştirmek, New York, San Franciso, Washington.. gibi yerleri gezmek gibi sebeplerden dolayı WAT programına katılabilirsiniz. Ben de aslına bakarsanız bu nedenlerle programa katıldım.

Kaliteli Şirketleri Seçmek

Bu programdaki en kritik nokta kaliteli şirketleri seçmektir. Bu konuda çok kötü bir tecrübe edindim. Şirket seçiminizi yaparken çok dikkatli olmalı ve iyi araştırma yapmalısınız. Tercih ettiğiniz şirketin size her türlü desteği vermesi lazım, özellikle de Amerika’ya vardıktan sonra yaşayacağınız problemleri şirket çözmeli ve sizin yanınızda olmalıdır. İşverene karşı haklarınızı korumalı ve sizin yanınızda yer almalıdır. Kaliteli şirketleri seçin Work and Travel Mağduru olmayın.

Yaşadığım kötü deneyimden kısaca bahsedeyim:

Ben 2013’üm Ekim ayında şirket ile iletişime geçtim. Şirket uygun fiyat ve promosyonlarla kendilerini tercih etmemi sağladı ve Ekim ayında kayıt oldum. Ekim ayı erken sayılabilecek bir dönemdi aslında. Şirket oldukça büyük ve kaliteli görünüyordu; sürekli mail atıyor ve arıyorlardı. İş seçimi süreci başladı ve mülakatlar sonunda bir işe yerleştim fakat 1 hafta sonra şirketim işin iptal olduğunu söyledi; söylediklerine göre Amerikalı işveren Türk öğrenci almak istememiş. Sonra başka bir iş için mülakata girdim ve işe kabul aldım ama daha sonra yine işin iptal olduğunu söylediler. Bu kez de Amerika’daki işveren şirketin iflas ettiğini söylediler. Şirkete her gün mail atttım ama 2 günde 1 ancak cevap alabildim, zaman zaman 1 hafta boyunca cevap alamadığım sürelerde oldu. Abartı sanmayın, günde 15 kez şirketimi aradığım oluyordu ama bir türlü yetkili kişi görüşemiyordum.

Uzun bir zaman zarfından sonra tekrar bir mülakat ayarlandı ama bu kez de işveren katılmadığı için mülakat gerçekleşmedi. Program ücretini yatırmadan önce beni her gün arayan şirket, şimdi ne arıyor ne de telefonlarıma çıkıyordu. Maillerime de cevap alamıyordum ve bir süre sonra maillerin de ulaşmadığı bildirimleri aldım. Bu arada başka bir mülakat oldu ama iyi derece İngilizce isteyen fotoğrafçılık işiydi ama mülakatı geçemedim, zaten İngilizce seviyemin orta derecede olduğunu belirtmiştim. Ekim ayında kayıt olmuştum ve tüm ödemelerimi yapmıştım ama 15 Haziran’a gelmiştik ve benim hala bir işim yoktu.

Son bir mülakat daha ayarladı ve işe kabul edildim. Bu dönemlerde Work and Travel öğrencilerin hemen hemen hepsi vizeleri almış, uçak biletlerini almıştı; hatta bazıları Amerika’ya gitmişti bile.

Texas eyaletinin San Antonio şehrinde Six Flags’te çalışacaktım. 19 Haziran’a Work and Travel vizesi için randevu aldık. Ben artık Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği’ne gidecekken şirketten bir telefon daha geldi ve Texas yerine Rhode Island’a gideceğimi söylediler. Yeni işim ile ilgili doğru düzgün bir bilgi bile verilmedi. Vizeyi aldım ve şirketi defalarca arayarak işim ile ilgili bilgi almak istedim ve housekeeper olarak çalışacağımı öğrendim. Oysa ben housekeeper pozisyonu için başvurmamıştım ve şirkete kayıt olurken tek şartım doğu yakasında eğlence parkı ya da fastfood restaurantlarında çalışmak idi.

Böyle bir süreçten sonra Amerika’ya geldim ve işe başlamayı bekledim ama housekeeping pozisyonunda çalışana ihtiyaç yoktu; beni de houseman yaptılar. Havuz temizliği, havuzdaki havluları değiştirme, çamaşırhaneye kirlileri götürme ve elektrik işleriyle uğraşıyordum. Hotelde işler çok iyi gitmediği için bazı çalışanları işten çıkaracaklarını söylediler ve haftada en az 32 saat çalışmam gerekirken çalışma saatlerim haftada 10-15 saate kadar düştü. 1,5 ay bu şekilde devam etti, ben ise bir taraftan da iş arıyordum; bir çok yere başvuru yaptım ama olumlu yanıt alamadım.

Kendi Work and Travel şirketimle de iletişime geçtim, önce cevap alamadım daha sonra beni başka bir work and travel şirketine yönlendirdiler ve bir çalışanlarının mail adresini verdiler. Burada çalışma saatinin verilmediğini ama buna rağmen haftada 75 dolar konaklama ücreti ödediğimi ve kazandığım paranın kira ve yeme-içme masrafına yetmediğini ve kendi cebimden de 300 dolar harcadığımı söyledim. Ondan da cevap gelemeyince kendi başımın çaresine bakmaya karar verdim.

Amerika’nın diğer eyaletlerine giden arkadaşlarımla iletişime geçtim ve Virginia Beach’te bulunan bir arkadaşımın yanına gitttim. Bu esnada bana da ABD’nin iç kısımlarında bir housekeeping işinin bulunduğunu yazdı ama onu reddettim ve Virginia Beach’e gitmeye karar verdim. Hotelin sahibi de aynı zamanda bana haftanın her günü 5’er saat çalışabileceğimi söyledi ve orada kaldım. Amerika’da toplam 10 hafta kaldım, bunun 6 haftasında 15’er saat geri kalan 4 hafta ise ortalama 35 saat çalıştım.

Sözleşmemde haftada en az 32 saat çalışacağım yazıyordı ama şirketim hiçbir şey yapmadı, yaşadığım diğer sorunlarla birlikte Work and Travel şirket seçimi konusun benim için çok büyük bir tecrübe oldu.

Şirketin yaptığı kampanya ya da promosyon her neyse, o da değişti. 10 günlük Avrupa tatili diye söyledikleri promosyon sadece Balkan tatili oldu. Bu da daha sonra Balkan bileti olarak ad değiştirdi ve en sonunda da tren bileti oldu. Work & Travel adayını çekmek için kullandıkları bu taktik sadece tren biletiymiş. Bu bilet ile hangi ülkelerde gezeceğimi ve nerede kalacağımı sorduğumda ise başka birin yönlendirdiler. Ona attığım maillere de cevap alamadım.

Özetleyecek olursak size Avrupa tatili veriyoruz ya da indirim yapıyoruz gibi promosyonlara kanmayın, iyi araştırın.

İşin Özü; Sakın ola ki, sizleri Avrupa tatili veriyoruz, 100 dolarlık veya üstü indirim sağlıyoruz sizlere anında iş bulacağız gibi kampanyalarla sizlere bir şekilde ulaşan şirketler ile bağlantıya geçmeyin sonra acısını benim gibi çok yaşarsınız. Bu tür şirketler durumunuzun iyi olup olmamasıyla ilgilenmez paranızın onların cebine girmesiyle ilgilenir. Bu programı ve detaylarını iyi araştırın Work and Travel Mağdurlarından olmayın.

Aydın Erdoğan

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *