Çalışırken de Çok Gezdik

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Work and travel fikri açıkcası hiç aklımda yoktu. Memleketimde staj yaparken arkadaşımın aklıma sokmasıyla İstanbul’a döndüğümdeki ilk işim wat şirketlerini araştırmak oldu. Hangisi daha iyiydi? Nelere dikkat etmeliydim? Binlerce soru kafamda dönüyordu. Size tavsiyem gerçekten şirketleri çok iyi araştırmanız.

Vize kısmına gelirsek beni gerçekten çok geren bir bölümdü. Zaten iyi olmayan ingilizcem varken bir de mülakata girecektim. Neyse ki korktugum gibi olmadı. Bence dikkat edilen şey not ortalaması ve o anki stres durumu. Eğer özgüvenli gidip konsolosluktaki görevliyle sohbet edercesine bir tavır takınırsanız pek bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

İş seçimi yaparken dikkat ettiğim şey ise beni yormamasıydı. Oldukça tembel olan karakterim dolayısıyla seçtiğim cankurtaranlık işinden daha sonrasında pişman olacaktım. Neden mi? Çünkü çalıştığım şirket küçük bir şirketti. Havuzlarda tek başımıza duruyorduk. Bu yüzden İngilizcemi geliştirmek hayal gibi bir şey oldu. Havuza gelen insanlarla elbette muhabbet ediyoruz fakat bir yere kadar. Tüm gün yanınızda olacak bir iş arkadaşı ile ettiğiniz sohbetlerle karşılaştırılamaz.

Çalışırken de Çok Gezdik
Çalışırken de Çok Gezdik

Ayrıca kaldığım evde de 4 Türk 1 Çek kalıyorduk ve yine İngilizce geliştirme konusunda sıkıntılar mevcuttu. Neyse ki oda arkadaşımla çok iyi anlaşıyorduk hatta kendimize eski de olsa bir araba aldık. Bisiklet kullanmaktan bıkmıştık ve ‘off day’ lerimizde farklı yerlere gitmek istiyorduk. Virginia civarındaki tüm eyaletleri travel zamanı gelmeden gezdik sayılır.

İngilizce konusuna da gelirsek gerçekten kendi uğraşlarınızla bir şeyler yapmadığımız zaman tüm zamanımızın çöp olacağının farkına vardık. Gittiğimiz restoranlar cafeler barlardaki insanlarla konuştuk sohbet ettik numaralarını aldık. Bu sayede bir çok yere davet edildik ve oralarda da bir sürü yabancı arkadaş edindik.

Şu an buradaki ikinci ayım bitti ve nasıl geçtiği hakkında bir fikrim yok. Şu an kendimi çok güçlü ve özgüvenli hissediyorum. Gerçekten diliniz kötü diye yabancısınız diye çekinmenize hiç gerek yok. Burada herkes anlayışlı. Dediğim gibi kendi ortamınızı kendiniz yaratacaksınız ve bu sizin elinizde. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

☺️

Ecem Özgöncü

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *