Bu Sene Yine Work and Travel Yapıyorum

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Work and Travel, her şeyden önce hayatımda aldığım en güzel karardı. Bir de bunu çok sevdiğiniz bir arkadaşınızla yapıyorsanız o zaman hiçbir şeyin sizi orada hayal kırıklığına uğratmayacağının garantisini verebilirim. Ki emin olun başımıza çok şey geldi ama hepsinin sonunda kendimi gülerken buldum. Çünkü çok güzel arkadaşlıklarım olmuştu ve hep gelmek istediğim yerdeydim. Ve Bu Sene Yine Work and Travel Yapıyorum. Öyle ki bu sene işlemleri yaparken danışmanım Amerika’da başına gelebilecek en kötü şey diye sorduğunda kendimi hiçbir şey derken buldum.

bu-sene-yine-work-and-travel

bu-sene-yine-work-and-travel

Kaç kişi üç ayda üç kere ev değiştirir ki? En başında geldiğimizde gece nerede kalacağımızı bilmiyorduk mesela. Böyle anlarda umutsuzluğa düşseydim eminim benim için Work and Travel bir işkenceye dönüşürdü. Ama olay hazırlıklı olmakta ve her durumla dalga geçmeyi bilmen gerekiyor bence. İşim McDonalds’tı ve ne kadar zor olduğunu anlatmaya bile gerek duymuyorum. Ama çalışmak bana göre eğlenceliydi çünkü bir çok ülkeden gelen work and travel öğrencileriyle beraber çalışıyordum. Ben bulaşık yıkarken paspasla “macera dolu amerikaa” diye dalga geçerek yanıma gelen Azerbaycanlı, her partide saat 2’yken 3 saat sonra işe gideceğim diye ağlaşan Taylandlı arkadaşlarım vardı. İşler yavaşlayınca nugget savaşı yaptığın birbirinin sırtından buz attığın bi yerde çalışıyorsan bana work and travel sadece amelelik diyemezsin, çok eğlenceliydi.

Düzenli olarak bir ikinci işim olmadı ama çoğu work and travel işini deneyimledim. Housekeeperlık, garsonluk, busserlık kısa süreli ikinci işlerimdi. Sabah erken saatte kalkmak, bazen hiç uyumadan işe gitmek, ama yine de işten sonra bir şeyler yapabilmek için enerjinin olması.

Ne zaman geri döneceğimi hesapladıkça üzülüyordum. Wisconsin Dells gerçekten de work and travel öğrencileri için mükemmel bir yer bence. Küçük bir kasaba ama çok fazla yapacak faaliyet bulabiliyorsun. Kuzey’de bir Waterpark cenneti öncelikle. Öyle ki geçen sene hepsine gidemedim. Özellikle Entertainmant kart alırsan boş günlerinde sıkılmanın imkanı yok, hem de çoğunun ilk seferi ücretsiz. Taylandlı, Romanyalı, Jamaicalı bir sürü arkadaşım oldu ve onlarla konuşmak yeni kelimeler öğrenip öğretmek çok eğlenceliydi. ‘İşte Gidiyorum’ şarkısını benden içli söyleyen bir Romanyalı, göbek dansı yapan bir Jamaicalı arkadaşım oldu…. Sayfalarda “Dells hep Türk kaynıyo abi yaaa” diye yorum yapanları görüyorum ama benim yazımı unutulmaz yapan Türk arkadaşlarımdı. Ayrıca kimse seni bir Türkle el ele tutuşturup ayrılmayacaksın bundan demediği için bunda bir problem yok. Yabancılarla özleyince mangal yakmayı Türk kahvesi içmeyi dene bakalım.

Work and Travel Yine

Work and Travel Yine

Travel’dan önce boş günlerimizde Wisconsin Dells’e yakın olan Milwaukee ve Madison’ı gezip görme şansımız oldu. Yine Wisconsin Dells’e yakın olan Chicago’dan başladık. Önce uçakla Las Vegas. Araba kiralamak planlarımız arasındaydı ama işler öyle kolay olmuyormuş. 21 yaş sınırı ve her yerde karşımıza çıkan üstünde adının yazılı olması gereken kredi kartı sorunu gibi. Arabayı uzun uğraşlar sonunda kiralayınca Arizona’dan başlayıp San Diego, Los Angeles, San Francisco olmak üzere bir California turu yaptık ve New York’u gezip ülkemize döndük. Sadece film ve dizilerde gördüğüm yerleri görmüş olmak muhteşemdi.

Böyle bir fırsata sadece üniversite okurken sahip olabileceğimiz için herkesin yapmasını öneriyorum. Gidin deneyimleyin hak vereceğinizden eminim.

İrem Orak

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *