Ben WAT Yapamam Deme, Dene

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba, öncelikle herkes gibi ben ve en yakın arkadaşımın da hayallerinden biriydi Amerika’ya gitmek. Work and travel programını uzun süre araştırdık. Uçağa binene kadar hiç inanmamıştık gideceğimize. Uçaktan inip kendimizi bavullarla Manhattan’ın orta yerinde bulduğumuzda birileri sanki bizi bir filmin içine koymuş gibiydi. O andan itibaren kendi başımıza mücadele ettik. İlk yurtdışı tecrübemizdi ve hatta ailemizden ilk uzaklaştığımız geziydi.

Wildwood/NJ ‘de Morey’s Piers amusement parkta ride operator olarak çalıştık. İlk defa gerçek bir işte çalıştık, hem de başka bir dilde. Her işte olduğu gibi zorlandık, sıkıldık, bırakıp dönmek istedik. Aldığımız para bahşişli işlerin yanında tatmin etmedi. Ama bırakmadık. Yıllardır kurduğumuz hayaldi, dayandık. Amerika’da damak zevkimize göre yiyecek bulamadık. Çok zaman aç uyuduk. Çoğu zaman karnımız doyuyordu ama yediğimiz yemekler hiçbir zaman gerçekten doyurmadı. Daha ilk haftadan anne yemeği özlemleri başlamıştı. Pilav yapmak istediğimizde, pirincin bile farklı olduğunu gördük. Yanımızda götürdüğümüz hızlı çorbalar en büyük yardımcımız oldu. Zamanla sandviç yemeye de alıştık.

Ben WAT Yapamam Deme, Dene

Ben WAT Yapamam Deme, Dene

En çok alıştığımız şey ise bisiklet sürmek oldu. Her paycheck geldiğinde kedimizi Ross’a ya da neredeyse tüm mağazaların outlet’i bulunan Atlantic City’ye attık. Hiç pişman olmadık ama… Gitmek istediğimiz birçok yere gidemedik ama Work and Travel programından mutlu döndük. Dünyanın birçok yerinden birçok güzel insan tanıdık. Çok güzel zamanlar geçirdik. Yeri geldi bilgisayarın başında Polonya sokaklarını gezdirdi Polonyalı arkadaşlarımız, kültürlerini anlattı. Yeri geldi Türk kahvesi geceleri yaptık. Polonya’da, Bulgaristan’da, Maceristan’da bir evimiz oldu adeta. Aynı zamanda bir sürü güzel Türk arkadaş edindik. Kimisinin aksine Türklerle takılmam triplerine girmedik. Yüreği güzel her insanla güzel vakit geçirdik, güzel muhabbetler ettik ve en nihayetinde güzel bir “work and travel” geçirmemizi sağladı hepsi.

Work and Travel Teklif Formu

Work and Travel Teklif Formu

Şimdi geçirdiğimiz zamanları düşündüğümde para kazanmaktan çok daha fazlasını kazandırdığını görüyorum bu programın. Kendi başımızın çaresine baktık, her türlü sorunla kendimiz baş ettik. Ve bir sürü güzel insan edindik. Öyle ki birkaç ay içinde Amerikalı bir arkadaşımız bizi Türkiye’ ye ziyarete geliyor.

Yani, WAT programında ne kadar zorlansak da ne kadar yorulsak da o kadar mutlu döndük. Kim sorarsa da aynı şeyi söyledim “Ben WAT Yapamam Deme, Dene”. Hayatı, insanları, iyiyi, kötüyü ayırt etmeyi öğrenmek için en güzel tecrübe. 4 ayı böyle yazmakla bitiremeyiz yani herkesin kendisinin yaşamasını tavsiye ederim. 🙂

Asude Aradır

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *