Artık Alaska İşleri Yasak

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Alaska işleri Work and Travel 2012 sezonunun başından beri tartışılmış ve net bir açıklama yapılmadığı için de uzun süre belirsiz kalmıştı. Work and Travel Alaska adayları için resmi karar açıklandı. Açıklanan karar göre Work & Travel 2013 katılımcıları için Alaska balık fabrikası işleri yasaklandı.

Work and Travel Alaska

İstanbul Amerika Başkonsolosluğu tarafından Work and Travel Alaska işleri için resmi açıklama yapıldı. Konsolosluk Work Travel 2012 sezonunda Alaska işlerinde çalışılmasına izin verildiğini fakat Work & Travel 2013’te Alaska işlerinin yasak olduğunu belirtti.

Yasaklanan Work and Travel İşleri

WAT kapsamında daha önce pedicab işleri de çıkarılmıştı. Artık gezici fuar işleri (concession), gece vardiyasında çalışılan işler ve saatlik ücret yerine komisyon karşılığı çalışılan işler de Work Travel kapsamından çıkarıldı.  arasında WAT katılımcılarının mesai saatlerinde ABD vatadaşlarıyla düzenli olarak konuşmayacağı ve Amerikan kültürünü tanımayacağı işler de bulunuyor. Fabrika işleri bu tanıma girdiği için yasaklandı.

Work and Travel Alaska İşleri

Work and Travel 2013 Alaska

Work and Travel 2013 Alaska

Son kez 2012 sezonu için izin verilen Alaska işleri resmi olarak 1 Kasım 2012 tarihinden itibaren Work and Travel kapsamındaki işler arasından çıkarılıyor ve  artık 2013 sezonu için öğrenciler Alaska’da çalışamayacak.

Alaska’da 4 yaz çalışmış 2 site yöneticimiz de bu konuda Alaska işlerinin Work and Travel kapsamından çıkarılmasının yanlış ve gereksiz bir düzenleme olduğunu düşünüyor.

Bu uygulama yerine başka önlemler alınarak da sorunlar çözlebilir ve WAT katılımcıları korunabilirdi. İş sözleşmesi olmadığı halde veya sahte iş sözleşmeleri ile Alaska’ya gönderen Work & Travel şirketleri veya şahıslara, işverenlerden onay almadan DS 2019 belgesi basan sponsorlara cezai yaptırımlar uygulanarak Alaska programındaki yanlışlar düzeltilebilirdi. Bu noktada Department of State, daha zor olan DS Sponsorunu ve Work and Travel şirketlerini kontrol altında tutmak yerine Alaska işlerini yasaklamayı tercih etti sanırım. Bu aslında bir bakıma Work and Travel Alaska seçeneğini tercih etmek isteyen öğrencilere ceza oldu. Önceki senelerde yaklaşık 1000 Türk öğrencinin tercih ettiği Alaska eyaletine bazı öğrenciler 3-4 yaz katılıyordu.

Share.

About Author

1 Yorum

  1. geçen yaz kodiak adasıdaydım alaskayı aşırı sevdim bu yaz avrupayı gezmeyi tercih ettiğim için gitmedim zaten mezun oldum ama alaska işlerinin yasaklnmasına çok üzüldüm hayata karşı büyük deneyimler kazandığım bir yerdi çoğu insanın o zor şartlarda kendine güvenin sağlanması için iyi bi seçimdi..

Leave A Reply

Spam Denetimi *