Amerika’ya Hedeflerim Olduğu İçin Gelmiştim

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba sevgili Work & Travel dostlarım. Sizlere bu yazacağım satırlar hem Amerika’da yol gösterecek hem de orada sizi nasıl bir yaşam bekliyor onu anlatacak. Amerika deyince aklınıza hemen tatil ve kollarını açmış sizi bekleyen insanlar gelmesin. Tabi ki de Amerika güzel ve yaşanılacak bir ülke, bir kere Türkiye ile arasında çok farklı bir kültür var. Ben iç mimar öğrencisiyim ve hayatımda ilk defa Amerika’ya gittim. Arkadaşlar unutmayın bu macera siz daha Türkiye’deyken başlıyor; yani Wat ajansı seçmeniz çok önemli. Size tavsiyem şirket seçiminizi çok dikkatli yapın. Ben bir şirket ile başladım bu yola ve tek başıma bitirdim bu yolu.

Amerika'ya Hedeflerim Olduğu İçin Gelmiştim

Amerika’ya Hedeflerim Olduğu İçin Gelmiştim

Amerika’ya Gelmeden Önce

Amerikaya gitmeden önce kesinlikle yanınıza eğer yemek yapmayı ya da yemeği seviyorsanız bizim geleneklerimizden olan baharatlarınızı almayı unutmayın. Çünkü orada bizim tatlarımızdan baharatlar bulamayacaksınız.

Bir diğer husus ise temizliktir, ben temizliğe çok önem veririm. Amerika’da burada olan lavabolardan yok; yani afederseniz taharat musluğu falan yok, gittiğiniz zaman sakın şaşırmayın bu yazımı okuduysanız. Ayrıca bulabilirseniz priz dönüştürücü de almalısınız. Zira gideceğiniz yerde aramak zorunda kalırsınız.

Work and Travel Maceram Başlıyor

Benim ilk maceram Amerika’nın Wisconsin eyaletinde bulunan Mauston – New Lizbon kasabasında başladı. Orası tamamıyla doğayla iç içe bir yer ve genel olarak yaşlı kesim biraz daha fazla çünkü orada okul ya da üniversite yok. Bu yüzden yaz aylarında insanlar oraya The Castle Rock Gölü’nde tekne ile ve aileleriyle vakit geçirmek için geliyorlar. Benim çalıştıgım işyerinin ismi Portofino Restaurant & Bar idi ve bunun gibi olan iş yerlerinin tamamı bu göl çevresinde bulunuyordu. Orada çalıştıgım süre zarfında farklı işler yapıyordum. Barmenlik, garsonluk ve mutfakta çalışıyordum. Ben orada ev kirasi $ 80 dolar ödüyordum ve arkadaşlar şu konuda da kesinlikle ve kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir husus vardir. Job offer’ınız çok önemli yani oradaki belirtilen hususlari iyi gözden geçirin. Çünkü Amerika’da bazen job offer’daki gibi çıkmıyor.

Şunu da unutmayın Amerika’da nereye giderseniz gidin bazen kendi kafanızda insanlar bulamayabilirsiniz. Onlarla fikir çatışması yaşabilir veya onların yaşam stilleri ile sizinki uyuşmayabilir. Bu yüzden oraya gideceğiniz vakit her zaman pozitif olun. Her zaman pozitif yanıtlar verin. Amerika hayat dolu bir yer. Oraya gelen Work and Travel öğrencileri de sizin gibidir. Onlara karşı nasıl davranacıgını bilmeniz gerekiyor. Şimdi ben bunu neden söylüyorum çünkü orada farklı bir ülkeden (Çin) gelen biriyle anlaşmazlık yaşadım ve işimden kovuldum. Şimdi deli dolu bir insanım gittiğim her ortama ayak uydurup çevremdeki insanlari kendimi sevdirmeyi başarabiliyorum bunu espirilerim ve cok fazla hiperaktif olmama borçluyum. Benim kovulmamın nedeni karşıdaki insanın çok fazla çocuksu olmasıydı ve ailesinden ilk defa uzak kalmasıydı, bir de kültür şoku yaşıyordu. Biz anlaşamadık ve oradaki işveren de beni haksız bulup kovmuştu.

İşte burada benim Amerika’daki maceram başlıyordu; çünkü benim gittiğim yerde ne çevrede ikinci iş bulma fırsatım ne de bana yardım edebilecek bir sağlam Türk ajansımın olmamasıydı. Bana destek çıkan 1 kişi vardi. O da benim çabalarımda ve mücadelemde bana yeni bir iş bulmamda yardımcı olan Spirit Cultural Exchance ( Jessica Jackson ) vardı. Ben kovulmadan önce 2 ay Portofino’da çalıştım. Bu süre zarfında açık söyleyeyim sadece $ 2.000 Dolar kazandım zaten bunun $ 1.000 doları hep kiraya ve yemeğe gitmişti. O yüzden benim için yeni bir sayfa açılmıştı oradan ayrılmakla. Yeni iş yerim biraz daha insan içinde ve insanların daha çok yaşadığı bir yerdi. Minocqua’daydi orası bana gerçekten ‘’işte şimdi Amerika’dayım‘’ hissi yaratmıştı çünkü eski iş yerim tam bir ölü şehirdi. Oraya gitmek istemezsiniz. Ben Paul Bunyan’s’da çalışıyordum ve saatliğim $ 8.50 dolardı ve ayrıca karavanda yaşıyordum, tam bir Amerikalı gibiydim 🙂

Para kazanmaya başlamıştım ben Amerika’ya hedeflerim olduğu için gelmiştim ve hedefime kazanarak ulaşıyordum. Bulunduğum yer merkezi bir yer olduğu için ne ararsanız vardı. Bu yüzden kendime 2. iş aramaya karar vermiştim. McDonald’s’ta çalışmaya başladım. Orası $8.50 dolar + overtime ile $ 12.75 dolar kazandırıyordu bana. Ben de eski iş yerimde kaybettiğim boş zamanlarımı burada tamamlamaya başladım.

Yazının devamını, yani 2. ve son bölümünü “Seneye Yine Amerika Yollarındayım” başlıklı sayfada bulabilirsiniz.

Mehmet Hasanogullari

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *