Amerika’dan iPhone Alacaklara Önemli Tavsiyeler

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sitemizde daha önce Türkiye’de Çalışan iPhone 7 Modelleri başlıklı bir yazı yayınlamıştık. Facebook Work and Travel Grubumuzda üyelerimizden Metin Arslaner de Amerika’dan alınacak iPhone’lar için bir yazı yazdı. Bu yazıyı da sitemizde paylaşıyoruz.

Dünya üzerinden satılan iphone telefonların en ucuzu Amerika’da satılmaktadır. Amerika’ya turist olarak veya Work and Travel gibi yurtdışı eğitim programları ile gidenler de burada iphone 7 almaktadır ama bu konuda dikkat edilmesi gerekilen 2 önemli unsur vardır. Bunların bir tanesi garanti ile ilgili, diğeri ise simfree olarak tabir edilen sim kilitli telefonlardır.

iPhone Garantisi ile İlgili Unsur

Dünya üzerinde satılan bütün apple ürünleri 1 yıl uluslararası apple garantisi kapsamındadır. Bu durum istisnai de olsa ülkeler arası anlaşma ile değişiklikler gösterir. Mesela Türkiye’de satılan Apple ürünleri 2 yıl garantilidir; iş Amerika’ya gelince bu durum biraz farklıdır. Amerika, İngiltere ve bazı ülkelerden alınan iphone cihazların Türkiye’de garantisi yoktur. Çünkü bazı model iphone telefonlar LTE teknolojileri farklı olduğu için sadece alındığı ülke içerisinde garanti kapsamındadır. Burada dikkat etmemiz gereken eğer Amerika’dan bir iphone alıp Türkiye’de getirecekceniz Türkiye’de garantili olan model numaralı iphone almaktır. Türkiye’de garantili model numaralı telefonları Apple yetkili servisi arayarak öğrenip ona göre almak en doğru seçimdir. Telefonların model numarası iphone kutusu üzerinde A ile baslayan 4 haneli numaradır. Ör: A1522, A1524 gibi. Kısacası Amerika’da 2 model Apple ürünü satılır, birinin Türkiye’de garantisi var, diğer modelin yoktur.

Amerika’dan Alınan Locked ve Unlocked iPhone’lar

Amerika'dan iPhone Alacaklara Önemli Tavsiyeler

Amerika’dan iPhone Alacaklara Önemli Tavsiyeler

Amerika’dan aldığımız bir iPhone cihazın locked (sim kilitli) mı yoksa unlocked mı olduğundan emin olmalısınız. Bu durumu anlamak aslında çok basittir ama birçok kullanıcı çok büyük bir hata yaparak telefonları aldıkları yere sorup denemeden almaktadır ve Türkiye’ye döndüklerinde telefonun sim kilitli olduğunu öğrenmektedirler. Burada en büyük hata telefonunu alırken bize verilen bilginin yanlış angılanması veya apple yetkilisine sorulmak istenilen sorunun doğru sorulamamasıdır.

Öncelikle şunu söyleyeyim sim kilitli bir iphone cihazını açıp sim kartı takarsanız cihazın sim kilitli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Üzülerek söylüyorum ki cihaz kutusunda veya cihaz kapağında telefonun sim kilitli yada sim kilitli olmadığına dair bir ifade yoktur. Bunu anlamanın en kesin ve garantili yolu, cihazı açıp içerisine Türkiye’de kullandığınız bir sim kart takmaktır. Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom gibi operatörlerin sim kartlarını taktığımız zaman GEÇERSİZ SİM KART uyarısı alırsak bu telefon sim kilitlidir; Türkiye’de veya başka hiçbir ülkede hiçbir sim kartla çalışmaz ve alındığı yer dışında hiç kimse sim kart kilidini açamaz veya kıramaz.

Amerika’dan aldığınız iPhone telefonları, hediye dahi alsanız, kutusunu açıp sim kartı takın ve aktivasyonunu yani kurulumunu yapın; geçersiz sim card uyarısı alırsanız mağazadan çıkmadan sim kilitliyse iade edip simfree yani sim kilitsiz bir iPhone talep edin. Yoksa başınız çok ağrır.

Metin Arslaner

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *