Amerika’da UBER Taksi Kullanımı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Work and travel öğrencilerine müjde! Artık Amerika içinde taksi kullanmak Uber ile çok ucuz!

Ülkemizde geçen yıl kullanılmaya başlayan ‘’online taksi çağırma programı Uber’’ Amerika’da 2009 yılından bu yana kullanıcılara hizmet veriyor. Uber taksi uygulaması Google Maps üzerinden çalışıyor ve haliyle Google destekli bir aplikasyon. Bizdeki ‘Bitaksi’ uygulamasının oldukça benzeri olan Uber, kullanıcılara özel taksi hizmeti verdiği gibi ‘’Uber Pool’’ seçeneği ile de aynı destinasyona giden farklı insanları araç kapasitesine ve doluluk oranına göre yönlendirip, beraber yolculuk yapmalarını sağlayor ve çok daha ucuza seyahat etme seçeneği de sunuyor.

UBER Nasıl Kullanılır

Öncelikle Uber nasıl kullanılır bunu biraz anlatalım.

Uber

Uber

  • Akıllı telefonunuzdan “UBER” uygulamasını indiriyorsunuz.
  • Kullanıcı adı ve şifrenizle kaydoluyorsunuz.
  • İletişim numaranı kaydediyorsunuz ve kart bilgilerinizle ilgili güvenlik açısından bütün aktivasyon kodları bu numaraya geliyor.
  • Ödeme seçeneklerine kredi kartı bilgilerinizi kaydediyorsunuz. (Birkaç farklı kredi kartı da tanımlayabilirsiniz.)

Ve Uygulamayı kullanmaya hazırsınız. Şimdi sırasıyla hangi adımları izleyerek taksi çağırabileceğinize bakalım.

1. ADIM LOKASYON (ALIŞ NOKTASI) BELİRLEME

‘’ Set Pick Up Location ’’  iğnesini hareket ettirerek tam bulunduğunuz yeri işaretliyorsunuz. Zaten kendisi otomatik olarak Google Maps’ten sizin konumunuzu algılıyor ve bulunduğunuz yere iğneyi kendisi atıyor. Siz de iğneyi hareket ettirip yöneterek tam noktanıza çekebilirsiniz.

Daha sonra aşağıda mavi ve beyaz ile boyalı olan kısımdan hangi araç tipini seçmek istiyorsanız onu seçiyorsunuz. Bulunduğunuz şehre ve bölgeye göre kullanılabilir olan Uber araç çeşitleri değişiyor. Siz uygulamadan taksi çağırırken size hangi araç çeşitleri uygunsa onlar listeleniyor.

Genellikle en ekonomik yolculuklar UberX araç seçenekleri. Ayrıca UberPOOL seçerek de aynı yere giden kişilerle beraber yolculuk yapıp UberX’ten daha ucuza yolculuk yapıyorsunuz.

2. ADIM VARIŞ NOKTASI BELİRLEME

Uber Kulanımı

Uber Kulanımı

Daha sonra varış noktanızı yazıyorsunuz ve ‘ara’ seçeneğine tıklıyorsunuz. Harita çok kolay ve hızlı bir şekilde varış noktanızı buluyor ve tek yapmanız gereken o adresin üzerine gelip tıklamak. Bu esnada ekranda bu yolculuk için ne kadar ücret ödeyeceğiniz tam olarak yazıyor.

Uygun olan bir sürücü çağrınızı kabul ediyor ve ekranda örnek fotoda görebileceğiniz gibi sürücünün adı, fotoğrafı, aracın modeli ve rengi ekranda görünüyor. İsterseniz fotoların altındaki ‘Contact’ seçeneğini tıklayarak sürücüyü arayıp konuşabilir ya da mesajlaşabilirsiniz. Eğer bu esnada planlarınızda bir değişiklik olduysa ve çağrınızı iptal etmek istiyorsanız Contact seçeneğinin hemen altında yer alan kutucuklardan en sağdaki ‘Cancel Trip’ seçeneğini tıklayarak çağrınızı iptal edebilirsiniz.

Ancak çağrı iptali konusunda yine şehirden şehire ve araç tipine göre değişen uygulamalar mevcut. Bazı durumlarda aracı çağırdıktan sonra 5dk içerisinde ücretsiz iptal edebiliyorsunuz Eğer bu süreyi aşmışsanız belirli bir tutar kesiliyor kartınızdan. Cancel Trip’e tıkladığınız anda bu not sizinle paylaşılıyor, habersiz bir tutar yansıtılmıyor kartınıza. Bu noktaya dikkat etmelisiniz.

Eğer çağrınızı iptal etmezseniz taksiniz geliyor ve sorunsuz biniyorsunuz. Yol boyu güzergahı telefonunuzda açık olan UBER uygulamasından izleyebilirsiniz. Bu uygulamanın en güzel yanı trafik durumuna göre tahmini varış saatiniz de uygulamada yolculuk boyu yazıyor ve yolun durumuna göre bu süre artıp azalıyor. Ve tahminler gerçeğe çok yakın çalışıyor. Yolculuğunuz bittiğinde herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmıyor ve iniyorsunuz. Siz taksi çağırdığınız anda ödeme sizden alınıyor. Herhangi bir nedenle olağanüstü bir durum olur ve taksiniz gelmezse merak etmeyin ödeme sizden alınmıyor. Bu konuda bir sorun yaşamıyorsunuz.

Amerika’da benzin ücretleri çok düşük olduğu için Uber taksi fiyatları da çok uygun. Uber fiyatları normal ticari taksilere göre yer yer yarıdan daha az oluyor. Amerika’da bu uygulama resmi olarak benimsendiği için havalimanlarında ‘Uber Pick Up Zone’ diye levhalar görüyorsunuz ve sizi Uber araçlarının nereden alabileceği gösteriliyor. Aynı şekilde müzelerde bile alım noktasına yönlendiriliyorsunuz. Özellikle birkaç arkadaş olarak geziyorsanız istediğiniz noktadan Uber taksi çağırıp metroya vereceğiniz tutarlarda seyahat edebilirsiniz. Örnek olması açısından normal taksilerle 70 dolar yazan bir mesafe Uber ile 20 dolar civarı yazıyor. Şehir içinde genellikle 5 dolar ile 15 dolar arası seyahat edebiliyorsunuz. Uber ücretleri gerçekten çok uygun; mesafeye göre 2 dolar bile ödediğiniz yer olabiliyor.

Work and travel öğrencileri artık daha şanslı. Biz bu programa defalarca katılırken Uber diye bir uygulama henüz yoktu ve ticari taksilere de pahalı olduğu için binemiyorduk ve toplu taşımaya razıydık 🙂 Amerika’da çok defa Uber uygulamasını kullandım ve sorun yaşamadım. Aynı şekilde bu uygulamayı kullanan arkadaşlarımın da sorun yaşadığını duymadım.

Amerikalıların ne kadar sıcakkanlı ve konuşkan oldukları düşünülürse yolculuğunuz boyunca şoförünüz ile sohbet ediyorsunuz ve alın size ücretsiz speaking dersi 🙂 Aynı şekilde yolculuğu paylaştığınız diğer kullanıcılarla da yolculuk boyunca sohbet edebilirsiniz. Çoğu zaman yolculuğunuz bitsin istemiyorsunuz. Kadın sürücülerin de çok fazla dahil olduğu bir program Uber. Çok sayıda kadın sürücü var ve karşılaştığımız bütün Uber sürücüleri çok eğlenceliydi.

Türkiye’de Uber Kullanmak

Türkiye’deki Uber kullanımı çok daha farklı. Türkiye’deki Uber sürücülerine cezalar kesiliyordu. Araç bağlama cezası alan bir çok sürücü olmuştu ve bugün Uber kullanan yolculara da ceza kesildi. Türkiye’de Uber kullanmadım hiç. Türkiye’deki Uber uygulaması, “yasal olmadığı” gerekçesiyle hem sürücüye hem de yolcuya cezalar getiriyor.

Biz bu yazıyı dün yayınlamıştık ve bugün haberlerde Uber kullanıcılarının 281 TL para cezası aldığını görünce yazıya ekleme yapma ihtiyacı hissettik. Türkiye’de Uber kullanırsanız siz de “yasadışı olan bir ulaşım aracını kullanmak” gerekçesiyle ceza alabilirsiniz.

Türkiye’de Uber ile ilgili ileride bir gelişme olur mu bilenmez ama şu an tartışmalı olan bu uygulamanın cezai yaptırımları var. Türkiye’deki durum ile Amerika’daki durum çok farklı. Bazıları korsan taksi gibi değerlendiriyor, bazıları uygun yerel zeminin hazırlanması gerektiğini düşünüyor. Uber Türkiye ise “UberXL araçları, Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve İstanbul Belediyesi’nden gerekli izinleri temin edip, vergisini vererek çalışan şirketlerdir. Bu hususta araçlar yetkili merciler tarafından lisanslı olduğundan araçlara veya yolculara Karayolları Trafik Kanunu gereği ceza yazılmamalıdır. Uber’in daha çok kitlelere erişmesi ekonomiye, şehir içi ulaşımına ve turizme katma değer sağlamaktadır” diyor.

Keyifli seyahatler dileriz.

WorkandTravel.biz.tr

Amerika'da Uber Taksi Kullanımı

Amerika’da Uber Taksi Kullanımı

 

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *