Amerika’da Eğlenin ve Her Şeyi Fırsata Çevirin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yazıma bütün özellikle bu yolda adımlar atmış heyecan dolu ve bu heyecanı yaşamış herkesi selamlayarak başlıyorum 🙂 Çok değil bundan iki ay önce olduğum ve yaptığım şeyleri teker teker hatırlayarak devam edeceğim. İlk başta Work and Travel ile Amerika’ya gitmemiş olanlara kendimce birkaç naçizane yardımım dokunsun istiyorum.

Amerika'da Eğlenin ve Her Şeyi Fırsata Çevirin

Amerika’da Eğlenin ve Her Şeyi Fırsata Çevirin

İşinizi buldunuz vizenizi aldınız ve sizden mutlusu kalmadığında bir Türk bankasında içinde çok para olmasa bile dolar hesabınızın olmasında fayda görüyorum. TL hesabı ile gidecekseniz eğer gereksiz bir komisyon bedeli ödeyebilirsiniz ama yine de hesap kartınızın Master ya da Visa olmasına dikkat etin Maestro alışverişlerde birçok kez geçmiyor. Ben ne yazık ki bu yüzden telefon alamadan dönmek zorunda kaldım.

Yanınıza almanız gereken nakit para miktarı ise eğer verecekseniz konaklamanızın depozitosu buna ek olarak iki haftalık konaklama ücretiniz ve iki haftalık yeme içme ücretiniz. Çünkü teorik olarak iki haftada bir ücretleriniz yatırılacak. Acil bir durumda kullanmak içinde bir miktar alın örneğin binmeniz gerekirse taksi parası ve bir gecelik otel konaklaması. Ben kendim yaşamadım fakat yolunu kaybeden ya da otobüsünü kaçırıp iniş yaptığı şehirde bir gün geçirmek zorunda kalan arkadaşlarım oldu. Bu konuda kendinizi garantiye almış olursunuz.

Amerika içinde sadece tek bir otobüs firması ‘Greyhound’ şehirlerarası otobüsle taşımacılığı sağlamakta ve markanın otobüsleri aşırı eski şoka girmeyin görünce umutsuzluğa düşmeyin birçok kez de zamanından sonra ya da önce geliyor otobüsler siz erkenden gidin bekleyin otobüsünüzü. Ben 40 dakika beklemiştim otobüsümü 🙂 Gideceğiniz yolun haritasını ve gideceğiniz ‘mil’ i bilmekte yarar var diye düşünüyorum. Bazı taksiciler ülkeye yeni vardığınızda o sudan çıkmış balık halinizden faydalanmak isteyebiliyor siz o yüzden dikkatli davranın derim.

Work and Travel - Görkem Erim

Work and Travel – Görkem Erim

Bunlar haricinde Amerika’da birçok öğrencinin çalıştığı şehir büyük değil ya da şehrin merkezi değilse hayalinin altında kalıyor ve beklentinizi karşılamamış gibi geliyor. Bu hisse kapılmayıp çalışma süresini eğlenceli hale getirmeye bakın çokta takılmayın eğer etrafınız istediğiniz gibi değilse kendinizi geliştirebileceğiniz her şeyi bir fırsata çevirin.

Work and Travel’daki çalışma sürecim boyunca birçok aktivitede bulunmak istedim kendim adıma. Amerikalı ailelerle takılıp çoluklu çocuklu bir akşam yemeği yiyebilirsiniz mesela. Bu gerçekten değişik bir deneyim herkes kulüp kulüp gezecektir zaten siz de gezeceksiniz en kötü gezi kısmınızda ama çalışma sürecinde etrafınızdaki ailelerle de iletişime geçmek birçok kişinin yapmadığı bir şeyi yapmak olacaktır. Evine gittiniz ailelerin küçük çocuklarıyla evcilik bile oynayın bence en iyi İngilizceyi çocuklardan öğreniyorsunuz 🙂 Siz ne yanlış yapsanız size doğrusunu söyleyen bir minik var karşınızda. 3 aylık çalışmanızı bitirip sonunda hayal ettiğiniz bir Amerika gezisine çıkın 🙂 Benim Amerika’daki favori şehirlerim Chicago, San Francisco ve Boston oldu. Bakalım sizinki neresi olacak 🙂

Görkem Erim

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *