Amerika’da Çok Para Kazandım Çok Gezdim

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Work and travel benim için çok büyük bir hayaldi ama neden hayal diye düşünmüşüm hiç anlam veremiyorum şu an. Ben Okan üniversitesi hukuk bölümü öğrencisiyim, 3.sınıfın sonu olan bu geçtiğimiz yazda wat’a gitmeye karar verdim ama ben kararımı vermekte biraz geç kalmıştım. Mart ayında Enes diye bir arkadaşımla beraber
bu yola çıktık. Bir sürü wat firmasıyla görüştük, kaydolduk çıktık; mülakatlara girdik. Firmanız gerçekten çok önemli sizinle ilgilenmelerine tecrübesiz olduğunuz için çok ihtiyaç duyuyorsunuz.

Konaklama ve İşi Şirket Ayarlıyor

Amerika'da Çok Para Kazandım Çok Gezdim

Amerika’da Çok Para Kazandım Çok Gezdim

Benim housingim ve işim firmam tarafından ayarlandı, mülakatlar çok da zor olmuyor, gözünüzde iş
mülakatı şeklinde büyütmenize gerek yok, yalnız iş kısmında çeşitli sıkıntılar çıkabiliyor; beğenmeyebiliyorsunuz, saatler az gelebiliyor ya da iş çok zor olabiliyor. Ona göre erkenden başvurup daha çok iş seçeneği varken mülakatlara girmek daha mantıklı. Ben Miami’ de bile iş bulup fakat arkadaşım sebebiyle Wisconsin Dells’e gittim.

Amerika’da Çalışma Hayatı

Kalahari Resorts’ta housekeeper oldum, iş gerçekten zordu. Diğer otellerdeki housekeeperlara göre bizim işimiz ağırdı ve overtime sıkıntısı yaşatıyorlardı ama bunun yanında title atlayıp saati 9 dolarken 9.50 dolar almaya başladım, iş saatlerim 9,45’ten 4’e kadar olduğundan akşam 5-11 arası da ikinci işimi buldum. Bir hediyelik eşya satan yerde bir nevi satış elemanlığı yaptım. Çok güzel paralar kazanılıyor ve şöyle söyliyim doları tl’ye her çevirdiğinizde çıldırıp daha çok çalışmak istiyorsunuz.

Kaldığım yurt ve Dells gayet güzellerdi. Gece hayatı açısından inanılmaz deneyimler edinmedim ama giden arkadaşlarım çok eğlendiler. Dells’in de nüfusu normalde 3000 kişiye yakın küçük bir yer,  genelde WORK AND TRAVEL ögrencileri küçük yerlere gönderilir, sezonluk ihtiyaçları olan kasabalar diye düşünebilirsiniz ama bizimki yazları 4 milyon insanı bulduğundan her türlü aktiviteye sahip bir yerdi. Kaldıgım yurt 700 kişilik olduğundan da her milletten insanla tanıştım, zaman geçirdim. Çok inanılmaz bir tecrübeydi, Türkiye’deyken bunu pek hayal edemiyorsunuz -Ay şuraya yine Çinliler gelmiş off- dediğiniz pek olmuyor ama Amerika’da dünya insanıyla hayat paylaşıp gerçekten ufkunuzu genişletiyorsunuz.

Benim dil açısından pek problemim olmamasına rağmen Amerikalıların hızlı İngilizcesini anlamakta azıcık sıkıntı çekiyordum fakat New York havaalanında kaldığım 3 geceden sonra Amerikalıların ağlama duvarı gibi bir şey oldum. Kadınlar benimle dertleşebiliyorlardı.

İş kısmı sorumluluk gerektiren ve önceden hiç çalışmadıysanız sıkıntılı bir süreç bunu genelde söylemiyorlar fakat kendi paranızı kazanmanız paha biçilemez bir duygu.

Program ücretiyle ilgili sıkıntı yaşayanlar için de o parayı tutumlu davranırsanız çok rahat çıkartıp üstüne travel da yapabilirsiniz. 5 bin 10 bin dolarla dönenler duydum 🙂

Cansu’nun yazısı devam ediyor, 2. bölüm için “Cansu’nun Work and Travel İzlenimleri” başlıklı sayfayı ziyaret edin.

Cansu Dede

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *