Amerika Eyalet Seçimi | Dil Okulu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Los Angeles’tan bütün arkadaşlara kucak dolusu selamlar. Ben Esma, buraya geleli yaklaşık 3 yıl oldu. Daha öncesinde de öğrenciyken yaz tatillerinde dil okuluna, summer class’lara gelmiştim. Buraya gelmeden önce ve geldikten sonraki yaşamı etkileyecek en önemli unsur eyalet ve şehir seçimidir. Belki güleceksiniz ama biz eşimle birlikte Amerika’da dil okulu programına gelmeden tam 2 yıl şehir araştırması yaptık. Size de örnek olması açısından biz eyalet seçerken nelere dikkat ettiğimizi aşağıda maddeleyeceğim.

Amerika Eyalet Seçimi | Dil Okulu

Amerika Eyalet Seçimi | Dil Okulu

1. En önemli unsur doğru eyaleti seçmektir. Tamam sadece yaz için veya tatil yapmaya ya da kısa süreli bulunmaya geleceksiniz ama yine de eyaletinizi iyi seçin. 3-4 ay da az değil. Daha sonra başka eyalete geçerim demeyin. İş değiştirmeniz, başka bir eyalete gitmeniz hem çok zor, hem de ekstra maliyetli olacaktır. Bir eyelet bir ülke gibi; kanunları farklı, yaşam farklı, her şey farklı.

2. Okuduğunuz meslek/bölüm ne ise o mesleğin gelişiminin olduğu bir eyelet seçmeye çalışın. Ben ve eşim ikimiz de makine mühendisiyiz (YILDIZ TEKNIK mezunuyuz); master’larımız ise o manufacturing eng., bense aerospace eng.’im. Bu yüzden uçak ve otomobil sanayisinin ayrıca üretimin bol olduğu eyalet seçmek zorundaydık. İlk niyet ettigimiz eyalet Alabama idi. Hem çok ucuz, hem de rahat bir eyalet gibi görünüyordu. Sonra ilerleyen zamanlarda fikirlerimiz degişti. ATLANTA ve GEORGIA ayrıca CAROLINA endüstride çok gelişmiş eyaletlerdi. Seçimimizi bunlardan yana kullanmak istiyorduk fakat sonra önümüze bir engel daha çıktı, okul… aynı üniversitenin hem beni hem de eşimi kabul etme olasılığı çok düşüktü. Bu riske giremezdik biz de hem okul sayısı çok olan (birinden kabul alamazsak diğerine başvururuz düşüncesiyle) hem de sanayisi gelişmis olan California’yı seçtik. Eğer biz işletmeci olsaydık, ya da MBA tarzında bir şey okumaya karar verseydik gideceğimiz yer NEW YORK ya da CHIGAGO olurdu. TIP okusaydık yine NEW YORK, BOSTON civarına giderdik. Doğalgaz Petrol ya da inşaat mühendisi olsaydık kesinlikle TEKSAS ya da NEVADA’ya giderdik. Cebimde hiç param olmasaydı da KANADA’ya giderdik.

Eyelet seçim planımız böyle olmuştu. Çok detaylıydı ben elimden geldiğince özetlemeye çalıştım. İleriki günlerde ise buraya gelmeden nasıl para biriktirdik ve buraya geldiğimizde geçimimizi sağlamak için ne kadar zor işlerde çalıştık hepsini yazacağım. Sorularınız olursa yorum kısmında sorabilirsiniz.

California’ya gelecek arkadaşlara her türlü konuda, özellikle de ARAÇ KİRALAMA konusunda yardımcı olabilirim. Work and Travel sayfasına ve grubuna üye olan arkadaşlara çok uygun fiyatlarla araç kiralıyoruz.

Herkese bol sanslar…

Esma Bas Yildirim

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *