2 Kez WAT Sonra Amerikada Staj

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba arkadaşlar iki kez Work And Travel programına katılmış biri olarak ve bu süreçte çok fazla sıkıntı yaşamış biri olarak sizleri hem uyarmak hem de deneyimlerimi aktarmak istedim. Programa ilk başvurduğumda ortalama bir ingilizcem vardı. Galveston adasındaki Pleasure Pier eğlence parkını seçtim ben de, Work and Travel şirketi konaklamayı da ayarlayacaklarını söyledi.

2 Kez WAT Sonra Amerikada Staj

2 Kez WAT Sonra Amerikada Staj

Konaklama Büyük Sorun Oldu

Rahat bir şekilde vize için beklemeye başlarken bir anda konaklamayı kendim bulmam gerektiği söylendi ve bir kaç adres verdiler. Neyse mailleştim anlaştım bir yerle ama gitmeden önce ödeme istediler şirketi aradım; ödeme gidince ödersin diyince ben de kayıt yaptıramadım üstünden bir hafta geçti şirket hemen ödeme yapmam gerektiğini söyledi yoksa hiçbir şekilde konaklama bulamayacağım söylendi. E-mail attığımda yer kalmamıştı, üzerinden bir hafta geçti, şirket konaklama bulduğunu ücretin 800 dolar olduğunu (bir buçuk aylık ücret + depozito) ve bunu iki gün içinde ödemem gerektiğini söyledi. 2 kişilik odamın olacağı, banyo tuvaleti 2 kişiye özel olacağı, iş yerinin karşı sokağında bir ev olduğunu falan filan anlattılar. Tabi mecburen ödedik biz de.

Amerika’da Şok Devam Ediyor

Neyse Amerika’ya yola çıktım taksiyle gideceğimiz yere ulaştık. Yanımda da aynı yerde çalışacağım arkadaş vardı; taksici indirdi bizi, inanamadık. Çünkü ortada ev yoktu. Neyse biraz ileride apart vardı oraya sorduk, yok değil dediler sonra yan tarafta böyle terk edilmiş bir bina vardı ama ben olmasına imkan bile vermezken orada kalacağımızı anladık. Arkadaşlar evde 12 kişi kalıyordu; 6 erkek, 6 kız ve odaların kapıları yoktu. 2 oda 1 salon, ev leş gibi ve üstüne üstlük gelmeden parasını ödediğim evde bana yer yoktu. İlk defa Amerika’ya gelmiş ve kalacak yeri bile olmayan bir kız olarak hayatımın şokunu yaşadım. Neyse Work and Travel şirketini arıyorum cevap yok, arkadaşlarım şirkete gidiyor; Melike yanlış yere gitmiş tarzında saçma sapan şeyler söyleniyordu. Sonuç olarak hiçbir şey Türkiye’deki şirket tarafından çözülmedi. Evdeki insanlar yardımcı oldu bir şekilde, biri taşındı ben de kendime yatak bulabildim. İş yeri bisikletle 20 dk sürüyordu, yolun karşısında değildi tabi ki. Resmen dolandırılmıştım.

Konaklamayı Halledince Mükemmel Bir Yaz Geçirdim

Daha sonra işe başladım insanlara alıştım ve asla unutamayacağım mükemmel bir yaz geçirdim. Galveston gerçekten ilk defa wat yapan, hem çalışmak, hem eğlenmek isteyen bir insan için oldukça fazla seçenek bulunduran bir ada; çok sıcak olmasını eklemekle beraber tavsiye edebilirim. Neyse dediğim gibi her şey güzel geçti. Alıştık travel yaptım döndüm yaşananları unutmasak da geride kalmıştı. Tekrar seneye Work and Travel ile gitmek için programa başvurdum.

2. Kez Work and Travel’a Katılıyorum

Bozeman Montana

Bozeman Montana

Work and Travel şirketlerine baktıktan sonra. Sırf 2. kez giden öğrencilerine indirim yapıyorlar diye ve bu defa artık sorun yaşatmazlar diye yine eski şirketime kayıt oldum ama bu kez de iş sorunu yaşadım. 3. kez Amerika’da staj programına gideceğim zaman da başka bir şirkete kayıt oldum.

Bu Kez de İş Sorunu Vardı

İşimi seçtiğimi ve onaylandığını sanıyordum ama daha sonra işimin onaylanmadığını öğrendim. Danışmanımı aradım ama mantıklı bir açıklama alamadım Mart ayındaydık ve işim belli değildi. Bu arada işimin değiştirildiğini şirketin online sisteminden job offerdan anladım. Derken Work and Travel işleri arasından seçenekler sunuldu 3 tane falan seçenek içinden Montana Bozeman’ı seçtim. Mülakata girdim. Mülakatta özellikle sordum karşı taraf olumlu olduğunu söyledi daha sonra 1 ay geçti şirkete gittim. Çünkü Nisan sonundaydık ve ben vizeye girmek istiyordum; ek olarak son sınıf olduğumdan ötürü haliyle gergindim. Neyse şirkete gittim mülakatın sonucunu öğrenemediklerini söylediler ve artık seçilecek işler de çok azalmıştı. Gerçekten artık sinirlerim yıpranmıştı ve durumdan çok yorulduğum için programdan vazgeçtiğimi ücreti geri talep ettiğimi belirttim ve beklediğim cevap ben bunları söyleyip şirketten çıktıktan bir saat sonra geldi. Haziranın 10’unda Work and Travel Vize Görüşmesine girdim vizeye girdiğimde mezun olmuş bütün sınavlarım açıklanmıştı harf notları girilmediğinden hala öğrenci olarak gözüktüğüm için vizeyi aldım.

Amerikada Staj ile 3. Kez Gittim

Bozeman’a geldim küçük sevimli bir kasaba olan Bozeman’da çok güzel bir Work and Travel daha geçirdim. Yaşadığım bütün sorunları bana bu şehir unutturdu. Holiday Inn otelde çalıştım daha sonra otel müdürü internship için istersem gelebileceğimi söyledi. Bu sefer başka bir yurtdışı eğitim şirketi kullandım tabi ki ve geldim. Şu an buradan Amerikada Staj yapan bir katılımcı olarak yazıyorum. Özetlemek gerekirse ne kadar sıkıntı yaşarsanız yaşayın bir şekilde çözüme ulaşıyor; o yüzden süreç işlerken umudunuzu yitirmeyin derim ben fakat üç kuruş ucuz olduğu için sizi süreçte bu kadar yorup yıpratacak şirketleri seçmek yerine biraz daha dikkatli olmak gerek diyorum. Çünkü ben seçimlerimden dolayı çok pişmanlık yaşadım ve Work and Travel süreci için ümitlenip sonrasında olmayacak stresi yaşamanın ne olduğunu da bildiğimden dolayı hiçbirinizin yaşamasını istemem. Umarım hepiniz unutulmayacak bir work and travel süreci yaşarsınız. Hoşçakalın..

Melike Akmeşe

Share.

About Author

Leave A Reply

Spam Denetimi *